Mini udar - nie należy go lekceważyć!

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Mini udar, który ustępuje zwykle po 24 godzinach może spowodować niepełnosprawność, nawet jeśli nie przekształci się w udar rozległy – informuje pismo Stroke

Mini udar, czyli TIA - transient ischemic attack, jest to przejściowe niedokrwieni mózgu. Jego wystąpienie może zwiastować udar rozległy, który powoduje poważne uszkodzeni mózgu, czego skutkiem są zaburzenia mowy i niepełnosprawność. Sporo pacjentów traci samodzielność, zwłaszcza jeżeli nie są od początku poddawane odpowiedniej rehabilitacji.

Najnowsze badania przeprowadzone przez prof. Shelagh B. Coutts z Hotchkiss Brain Institute Calgary w Kanadzie pokazują, że mini udar, który często jest lekceważony, może być równie niebezpieczny co udar rozległy. Badanie zostało przeprowadzone na 510 osobach, które przeszły przez częściowe niedokrwienie mózgu. W ciągu 3 miesięcy po wystąpieniu mini udaru u 12 proc. nastąpiło pogorszenie sprawności, chociaż mini udar już się nie powtórzył.

Nie ma jeszcze informacji na temat tego, czy w przypadku mini udaru można stosować takie same leki jak w przypadku udaru rozległego, takie jak np. aktywator plazminogenu (tPA).

Po wystąpieniu nawet najmniejszych objawów udaru należy zatem niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zatkane naczynie doprowadzające krew do mózgu odblokowuje się samoistnie, jednak może powodować trwałe uszkodzenie mózgu.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania