Na nieswoiste zapalenie jelit – probiotyk w ruch.

Zmodyfikowane bakterie pro biotyczne mają zdolności korzystnie wpływające na proces zwalczania nieswoistego zapalenia jelit w tym m.in. choroby Leśniowskiego-Crohna czy też wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Badacze z Northwestern University dokonali usunięcia genu z laseczek Lactoabacillus acidophillus , które to występują w jogurtach czy serze, więc niewykluczonym jest że metody terapii będą opierały się na zmianie dirty chorego.

Naukowcy wspominają iż zmodyfikowana wersja probiotyku powinna również sprawdzić się w zapobieganiu rakowi jelita grubego, który również jest wyzwalany przez stan zapalny. Zespół naukowy zaaplikował zmodyfikowane bakterie myszom które reprezentowały 2 modele zapalenia jelita grubego. po 13 dnia leczenia nowy szczep praktycznie w 100% wyeliminował stan zapalny i w 95% zahamował postęp choroby. Dzięki temu odkryciu otwierają się zupełnie nowe warianty leczenia chorób autoimmunologicznych przewodu pokarmowego, gdzie praktycznie wszystkie z nich mogą mieć źródło w niezrównoważonej reakcji zapalnej. Jeżeli obierzemy na cel geny bakterii pro biotycznych tworzy się nadzieja na opracowanie bezpiecznych i skutecznych nowych leków.

W trakcie eksperymentów na myszach zmodyfikowane bakterie pracowały w jelitach w roli sił porządkowych wkraczając między atakujące jelito komórki układu odpornościowego a siły obronne organizmu. Laseczki powodowały mobilizację komórek dendrytycznych a te z kolei wzmagały produkcję regulatorowych limfocytów T odpowiadających za zmniejszanie autoreaktywnej odpowiedzi immunologicznej. W ten właśnie sposób zwalczany był stan zapalny.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania