Nadciśnienie nie boli, ale może być bardzo niebezpieczne - warto wiedzieć skąd się bierze

Ciśnieniomierz - zdjęcie partnera

Nadciśnienie tętnicze bywa dość często nazywane cichym zabójcą. Nie jest to przypadłość, która powodowałaby wyraźne dolegliwości bólowe, w związku z czym często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że u nas występuje. Zdaniem specjalistów, w samej tylko Polsce nawet kilka milionów osób może nie wiedzieć o tym, że choruje na nadciśnienie. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że gdy nie jest ono leczone, może doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca i tym samym spowodować zagrożenie dla życia. Jest jednak pewna grupa objawów, które powinny skłonić nas do przeprowadzenia badania ciśnienia.

W przypadku układu krążenia to właśnie nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą. Mówimy o nim jeśli ustalone wartości są stale przekraczane przez ciśnienie tętnicze, mierzone w określonych warunkach. Oczywiście u nikogo z nas poziom ciśnienia tętniczego nie jest zawsze na tym samym poziomie, stale dochodzi do jego zmian, które wywołane są przez różne czynniki, działających z zewnątrz, jak i w oparciu o wewnętrzne potrzeby organizmu. Szybsze krążenie pojawia się w czasie ćwiczeń fizycznych, gdy nasz aktywność jest większa oraz gdy żyjemy w stresie - w takich sytuacjach wzrost ciśnienia jest jak najbardziej normalny i potrzebny. Jeśli zbyt wysokie ciśnienie utrzymuje się przez długi czas to może prowadzić do uszkodzeń narządów, poważnych chorób, a nawet do śmierci.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u zdrowej osoby dorosłej powinno wynosić mniej niż 140 mm Hg przy ciśnieniu skurczowym, oraz mniej niż 90 mm Hg przy ciśnieniu rozkurczowym.

Stopnie nadciśnienia tętniczego:
1. Pierwszy stopień nadciśnienia tętniczego rozpoczyna się od wartości 140/90 mm Hg.
2. Drugi stopień nadciśnienia tętnicze rozpoczyna się od wartości 160/100 mm Hg.
3. Trzeci stopień nadciśnienia tętniczego rozpoczyna się od wartości 180/110 mm Hg.

Kiedy możemy mówić, że cierpimy na nadciśnienie?

Odpowiedź nie zawsze będzie jednoznaczna, gdyż podwyższenie ciśnienie tętniczego, nie zawsze od razu musi być świadectwem choroby. Przykładowo przy wartościach ciśnienia 130-139 mmHg dla skurczowego i 85-89 mm Hg dla rozkurczowego może być uznana za podwyższone ciśnienie prawidłowe, jednak w przypadku osób obciążonych np. rodzinnie chorobami układu krążenia, konieczne może być już wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Niestety nadciśnienie można uznać za chorobę dość podstępną, gdyż u większości osób, czyli nawet w 90% przypadków ma ono charakter pierwotny, występuje samoistnie i uchwycenie jednej, konkretnej jego przyczyny jest niemożliwe. Zdaniem specjalistów nadciśnienie tętnicze pierwotne pojawia się na skutek wielu czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Pozostałe przypadki nadciśnienia spowodowane są chorobami nerek, chorobami gruczołów dokrewnych czy chorobami mózgu.

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

Niestety w przypadku nadciśnienia tętniczego najczęściej mamy do czynienia z całkowitym brakiem jakichkolwiek objawów, mogą one również być tak subtelne, że chorzy zupełnie nie zwracają na nie uwagi. Często osoby z tą przypadłością nawet wiele lat nie zdają sobie sprawy z tego, ze chorują, a w tym czasie dochodzi do stopniowych uszkodzeń w nerkach, mózgu czy sercu.

Jednak niektóre objawy pojawiające się regularnie mogą sugerować, że ciśnienie jest zbyt wysokie i powinniśmy zacząć je kontrolować. Jeśli często pojawiają się u nas bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, zaburzenia widzenia, skurcze mięśni, zaburzenia funkcji seksualnych, chrapanie, wzmożona potliwość, czy bezdech senny.

Jak diagnozuje się nadciśnienie tętnicze?

Podstawą jest wykonanie badania z zastosowaniem ciśnieniomierza. Jest to bardzo proste badanie, które można szybko wykonać w każdym gabinecie lekarskim. Przeprowadza się je również w czasie badań okresowych u lekarza medycyny pracy. Jeśli posiadamy odpowiednie urządzenie to ciśnienie możemy z powodzeniem mierzyć samodzielnie w domu, sprawdźmy jednak wcześniej jakie wartości są prawidłowe i jakie zasady w czasie pomiaru należy zachować.

W Polsce pomiary ciśnienia tętniczego są często zaniedbywane, uznajemy, że nie mamy nawet czasu na regularne badania lekarskie. Jest to niepokojące, gdyż wielu powikłań nadciśnienia można by skutecznie uniknąć, jeśli udałoby się je dostatecznie wcześnie rozpoznać.

Prawidłowy pomiar ciśnienia – o czym pamiętać?

1. Nie wolno rozmawiać, gdyż wówczas wynik wzrośnie o 10-15 mm Hg.
2. Nie mierzymy ciśnienia bezpośrednio po posiłku, bo będzie wyższe o 10-15 mm Hg.
3. Rękaw ciśnieniomierza należy nakładać na gołą skórę ramienia, inaczej wynik może być wyższy o 10-40 mm Hg.
4. Należy się oprzeć, inaczej wynik będzie wyższy o 5-10 mm Hg.
5. Przedramię powinno mieć podparcie na wysokości serca, inaczej wynik będzie wyższy o 10 mm Hg.
6. Nogi należy luźno rozstawić, inaczej wynik będzie wyższy o 2-8 mm Hg.
7. stopy stawiamy na podłodze, inaczej wynik będzie wyższy o 5-10 mm Hg.

Właściwe ciśnienie tętnicze wynosi od 90/60 do 140/90.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

łagodne nadciśnienie tętnicze, czyli takie poniżej 160/100 mm Hg leczy się zwykle niefarmakologicznie. Konieczne jest natomiast wprowadzenie zmian w stylu życia, zdrowego odżywiania, wprowadzenia aktywności fizycznej i unikania używek. Takie metody stosuje się przez kilka miesięcy i jeśli nie pojawi się poprawa to wprowadzone zostaje leczenie farmakologiczne. Przy wysokim nadciśnieniu również stosuje się leki umożliwiające jego zbicie. W przypadku tej dolegliwości, głównym celem prowadzonego leczenia jest uniknięcie możliwych powikłań.

Grypa ryzyka

Nadciśnieniem tętniczym najsilniej narażeni są mężczyźni, którzy przekroczyli 55 rok życia oraz kobiety po 65 roku życia. Sprzyja mu również palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, przewlekły stres, przewlekłe choroby nerek. Uważać na siebie i kontrolować się powinny również osoby, u których w rodzinie występowały choroby sercowo- naczyniowe. Są one bardziej narażone na rozwinięcie się nadciśnienia nawet w młodym wieku. Szybkie tempo życia z pewnością sprzyja nadciśnieniu, powinniśmy się jednak regularnie badać.

Artykuł własny

W Trójmieście do porad

W Trójmieście do porad kardiologicznych jak żyć i ćwiczeń to polecam gdanskrehabilitacja.pl ,bo postawili Teścia na nogi po zawale dzięki fizjoterapii.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania