Sól, nie wysokie ciśnienie, może być przyczyną bólu głowy

bół głowy, Michal Marcol /  www.freedigitalphotos.net

Zimą człowiek spożywa często bardziej kaloryczne potrawy i w większej ilości. Jednak wraz ze wzrostem spożycia tłuszczu i cukru, spożywamy także większe ilości soli. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Open sugeruje, że dieta o wysokiej zawartości soli może być przyczyną nieznośnych bólów głowy. Według badaczy to powiązanie może być niezależne od "ugruntowanego związku" pomiędzy spożyciem soli i wysokim ciśnieniem krwi, które jest częstą przyczyną bólów głowy.

Autorzy badania - kierowanego przez Dr. Lawrence Appel, dyrektora Welch Center for Prevention, Epidemiology and Clinical Research na Johns Hopkins Medicine w Baltimore - zauważają, że ból głowy jest powszechnym problemem medycznym na całym świecie i jest jednym z najczęściej zgłaszanych zaburzeń układu nerwowego.

Badacze podkreślają, że na całym świecie 46% osób dorosłych zgłasza posiadanie bólu głowy, który przyczynia się do odczuwania niskiej jakości życia lub większej liczby nieobecności w pracy.

Dr Appel i jego koledzy twierdzą, że obecne dane potwierdzają istnienie związku między ciśnieniem krwi i występowaniem bólów głowy; jednak dowody na istnienie powiązania między spożyciem sodu i bólami głowy lub innymi czynnikami dietetycznymi są rzadkie, a większość badań skupia się na roli konsumpcji glutaminianu sodu (ang. monosodium glutamate, MSG).

Według American Heart Association (AHA) większość ludzi w USA spożywa około 3400 mg sodu na dobę, co jest dwukrotnie większą liczbą niż proponowane przez organizację 1500 mg.

W trakcie badania, które składało się z trzech 30-dniowych okresów, uczestnicy spożywali żywność o wysokiej zawartości sodu podczas pierwszego okresu, potem podczas 2 średnią ilość, a na etapie ostatnim konsumowali żywność o niskiej zawartości sodu. Na końcu każdego okresu, uczestnicy wypełniali kwestionariusz dotyczący występowania i nasilania bólu głowy.

Naukowcy twierdzą, że ich wyniki odeszły od popularnego przekonania, że dieta bogata w owoce, warzywa i potas oraz z niską zawartością tłuszczów nasyconych może złagodzić lub zapobiec bólom głowy.

Dodają: "Godne uwagi jest to, że nie ma istotnej relacji pomiędzy wzorem diety i występowaniem bólu głowy. Sugeruje to, że proces, który jest zależny od ciśnienia, może pośredniczyć w relacji pomiędzy sodem i bólami głowy"

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania