Niskie spożycie soli może podnosić ryzyko zawału serca, udaru i zgonu

sól.jpg

Wysokie spożycie soli jest związane z podwyższeniem ciśnienia krwi oraz wyższym ryzykiem wystąpienia problemów z sercem. Jednak, według najnowszych badań, niskie spożycie soli może być równie szkodliwe.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma The Lancet wykazało, że spożycie soli, lub sodu na niskim poziomie, może zwiększać ryzyko zawału serca, udaru i zgonu w porównaniu ze średnim spożyciem soli.

Główny autor badania Andrew Mente wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Kanadzie, twierdzą, że wyniki ich badań pokazują, że jedynie osoby z wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem), które spożywają zbyt dużo soli, powinny ograniczyć jej spożycie.

Co więcej, naukowcy sugerują, że aktualny dane dotyczące zalecanego dziennego spożycia soli mogą być nieprawidłowe. Bowiem te wytyczne żywieniowe dla Amerykanów, zalecają spożywanie mniejszej ilości soli niż 2,300 miligramów sodu na dzień - równowartość 1 łyżeczki soli.

Jednakże z raportu przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) na początku tego roku wynika, że około 90% Amerykanów spożywa sól na poziomie powyżej zalecanej wartości granicznej.

Uznaje się powszechnie, że zbyt duża ilość soli w diecie może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka zawału serca, udaru i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie objęło ponad 130 tys. osób z 49 krajów, i pokazało, że w porównaniu do diety z przeciętną zawartością soli, dieta z niewielką ilością soli zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zgonu. Sugeruje również, że jedynymi ludźmi, którzy mogą odnieść korzyść ze zmniejszenia podaży sodu, są chorzy na nadciśnienie, którzy spożywają za dużo soli. Dieta niskosodowa nie dla wszystkich przyniesie korzyści.

W porównaniu do przeciętnego, niskie spożycie sodu umiarkowanie obniża ciśnienie, ma jednak dodatkowe skutki, m.in. niekorzystne podniesienie pewnych hormonów. Minusy takiego zabiegu mogą więc przeważyć plusy.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania