'Nadmierne pochwały w rzeczywistości są szkodliwe dla dzieci z niską samooceną'

mama przytula córkę, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Kiedy dzieci mają niską samoocenę, wielu dorosłych próbuje je podbudować wspierającymi słowami otuchy. Najnowsze badania to potwierdzają, pokazując, że dorośli mają tendencję do dawania większych pochwał dzieciom, które są mało pewne siebie. Ale z badania wynika również, że te dzieci w rzeczywistości mogą unikać nowych wyzwań, w obliczu takiego nadmiernego aplauzu.

Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie Psychological Science. Badania przeprowadzono w Ohio State University przez wiodącego autora Eddie Brummelmana, wizytującego naukowca z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Zauważa on, że chociaż poprzednie badania zbadały jak pochwały wpływają na dzieci, to niedawne badanie jest pierwszą analizą wpływu nadmiernych pochwał.

"Zawyżona pochwała może mieć odwrotny skutek dla tych dzieci, które wydają się najbardziej jej potrzebować - dzieci z niskim poczuciem własnej wartości" mówi Brummelman.

Dla celów jego nauki, określił nadmierną pochwałę, jako małą zmianę w komplementach podawanym dzieciom, która często oznacza, dodanie tylko jednego dodatkowego wyrazu. Na przykład, zamiast powiedzenia "jesteś dobry w tym", nadmierną pochwałą byłoby powiedzenie: "Jesteś bardzo dobry w tym".

Źródło: Medical News Todaday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania