Najważniejsza kobieta w historii medycyny

Podział komórek HeLa pod mikroskopem elektronowym http://pl.wikipedia.org/

Komórki HeLa to jedna z najsłynniejszych linii komórkowych wywodząca się z komórek raka szyjki macicy, pobranych od 31-letniej Henrietty Lacks, afroamerykanki z Baltimore.

Komórki HeLa nieprzerwanie od momentu pobrania hodowane są w wielu laboratoriach na całym świecie i są nieocenionym narzędziem współczesnej medycyny ze względu na swoje specyficzne właściwości. Komórki HeLa uważane są za nieśmiertelne, ponieważ są zdolne do nieskończenie wielu podziałów mitotycznych, dlatego pozwoliły między innymi zapoznać się z mechanizmem powstawania raka oraz na stworzenie szczepionek i leków przeciwko wielu chorobom, a także na powstanie techniki zapłodnienia in vitro i klonowania. Ich szczególną cechą jest zdolność do szybkiego namnażania, a obecnie całkowita masa komórek HeLa (szacuje się ją na ok. 50 mln ton) znacznie przekracza wagę chorej, od której pobrano próbkę.

Komórki pobrane od Henrietty Lacks w 1951 roku były pierwszymi nieśmiertelnymi komórkami ludzkimi hodowanymi poza ustrojem (w warunkach laboratoryjnych). Z komórek tych raz na dobę powstaje nowe pokolenie, a w skutek transformacji nowotworowej nie podlegają procesowi starzenia się i mogą nieskończenie wiele razy przechodzić proces mitozy.

Herietta Lacks w 2010 roku uzyskała miano najważniejszej kobiety w historii medycyny.

Komórki pochodzące z fragmentu guza pobranego od pacjentki wykorzystano m.in. w badaniach nad szczepionką polio, w tworzeniu leków przeciwnowotworowych, leków na grypę oraz chorobę Parkinsona, a także hemofilię, białaczkę i opryszczkę.

Komórki HeLa są uważane na świecie za odrębny gatunek organizmów jednokomórkowych, który w roku 1991 nazwano Helacyton gartleri. Komórka HeLa posiada 82 chromosomy, kiedy to ludzka linia komórkowa posiada ich 46.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania