Nanomateriały niszczące bakterie opracowane we Wrocławiu.

Komórki - freerangestock.com

Niszczące nawet odporne bakterie, które wywołują zakażenia wewnątrzszpitalne nanomateriały, opracowane zostały przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick.

Nowo opracowana technologia polega na pokrywaniu tkanin nanocząsteczkami dwutlenku tytanu, dzięki którym materiał nabiega właściwości bakteriobójczych. Jak powiedziała prof. Halina Podbielska, będąca dyrektorką Intytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej, pod wpływem światła nanomateriały włączają swoja bakteriobójczą aktywność i zaczynają Niszczyc drobnoustroje. Gdyby jakaś bakteria nie chciała odczepić się od materiały, pokryty nanocząsteczkami materiał jest dodatkowo oczyszczany w specjalnym fotosterylizatorze przez promienie UV. Oszczędności jakie są uzyskanie dzięki nowej technologii mogą być bardzo wysokie n., jednorazowe fartuchy które w placówkach medycznych są w ogromnych ilościach codziennie zużywane, dzięki niej będą teraz mogły być używane wielokrotnie i to bez ryzyka bateryjnymi zakażeniami lekarzy czy pacjentów. Nanoczasteczkami można w przyszłości będzie pokryć nie tylko lekarskie kitle ale i także całe otoczenia pacjenta jak i normalnego człowieka w jego własnym domu- zasłony, dywany aby dzięki temu uniknąć przenoszenia bakterii przez personel czy odwiedzających w szpitalu pacjenta gości. Wynalazek może być również wykorzystywany do pokrywania ręczkiów hotelowych czy basenowych, krzeseł w gabinetach stomatologicznych czy tez siedzenia w Samolach.

Prace nad antybakteryjnymi materiałami prowadzone są w ramach konsorcjum realizującego projekt BioElectricSurface i są one finansowane przez Komisję Europejską.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania