Podwójne leczenie POChP.

W terapii przewlekłej obturacyjnej choroby płuc stosowane są 2 podstawowe grupy leków które będzie można już niedługo połączyć w 1 preparat który będzie stanowił duże udogodnienie dla chorego - poinformowało Europejskie Towarzystwo Chorób Płuc na ostatniej konferencji która miała miejsce w Amsetrdamie.

W leczeniu POChP zgodnie z wytycznymi międzynarodowymi stosuje się głównie 2 typy farmaceutyków które mają za zadanie rozkurczanie
oskrzela. Stosowane leki powodują iż chory odczuwa mniejszą duszność zwłaszcza w trakcie fizycznego wysiłku - mówił dr Piotr Dąbrowiecki z Oddziału Ratunkowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie który jest jednocześnie prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jeden ze stosowanych leków jest to tzw. długo działający beta2-mimetyk w skrócie określany jako LABA natomiast drugi lek jest długo działającym środkiem przeciwcholinergicznym - LAMA. Oba medykamenty mają podobną skuteczność w swoim działaniu i są jednakowo wygodne w użyciu przez pacjenta. Nowy preparat nad którym prowadzone są badania ma zawierać glikopyrrolat który jest nowym lekiem z grupy LAMA kodowanym pod nazwa NVA 237 i ma zostać zarejestrowany w przyszłym roku. Producent leku chce połączyć go z innym produkowanym przez siebie lekiem noszącym nazwę indakaterol który jest stosowany tylko raz w ciągu 24 godzin w terapii POChP. W taki sposób powstać może pierwszy tego typu skojarzony lek pod nazwą QVA149. Część chorych na POChP wymaga jeszcze dodatkowo użycia innej dostępnej w kraju terapii która łączy w sobie użycie leku rozszerzającego oskrzela ze sterydami. Terapia ta w znaczący sposób poprawia komfort życia chorego, zmniejsza ilość zaostrzeń choroby i dzięki niej można w znaczący sposób wydłużyć życie chorych - zaznaczał dr Dąbrowicki.

Również dodał iż rozszerzenie grupy leków jest dobrą wiadomością dla chorujących gdyż nie każdy chory na POChP choruje na dokładnie do samo- choroba występuje niestety w różnych odmianach do których należy stosować odpowiednio dopasowane leczenie. Dzięki nowym lekom chorzy chętniej będą je przyjmowali i współpracowali z lekarzem co jednocześnie będzie skutkowało lepszymi rezultatami terapii.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania