Nadużywanie opioidów zwiększa ryzyko operacji kolana

Pills - Chance Agrella - freerangestock.com

W 2014 w Stanach Zjednoczonych, większa ilość ludzi zmarła z powodu przedawkowania narkotyków niż w jakimkolwiek innym roku, a opioidy odegrały w tym kluczową rolę. Służby zdrowia starają się ograniczyć ryzyko przedawkowania opiatów. Jednak nowe badania pokazują, że ryzyko związane z długotrwałym zażywaniem tego rodzaju narkotyków zwiększa się wraz z możliwością wystąpienia 11 najczęstszych operacji.

Badanie przeprowadzone przez dr Eric Sun oraz współautora prof. Beth Darnall z Stanford University School of Medicine w Kalifornii zostało opublikowane na łamach czasopisma JAMA Internal Medicine

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), leki przeciwbólowe na receptę stały się bardziej przystępne i dostępne w połowie 1990 roku. Od tego czasu statystyki dotyczące przedawkowania w Stanach Zjednoczonych wzrosły ponad trzykrotnie.

Każdego dnia 78 Amerykanów umiera z powodu przedawkowania opiatów.

"Nawet gdy przyjmowane są zgodnie z zaleceniami, korzystanie z opioidów może nieść ze sobą znaczące ryzyko i skutki uboczne" mówi prof Darnall.

Wyniki wykazały, że pacjenci poddawani operacji kolana posiadali największe ryzyko - około pięciokrotnie częściej przewlekle używali opioidów, w porównaniu z grupą kontrolną. Pacjenci operowani z powodu pęcherzyka żółciowego nie byli daleko w tyle - z 3.5-krotnie wyższym ryzykiem niż w grupie kontrolnej.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania