Spora liczba zachorowań na grypę

Borja Fernández - freerangestock.com

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar poinformował, że w ostatnim tygodniu grudnia odnotowano ok. 80 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Dotyczy to przypadków grypy, ale w dużej mierze także zakażenia wirusami grypopochodnymi mogącymi być niebezpiecznymi dla zdrowia. Fala zachorowań dotyczy całego kraju.

Jan Bondar podkreślił, że szczepienia ochronne przeciwko grypie mają jeszcze sens, ponieważ sezon zachorowań na grypę będzie trwał do marca. Szczególnie dotyczy to grup ryzyka, czyli osób starszych, chorych przewlekle oraz tych, które z powodu pracy zawodowej częściej są wystawione na kontakt z osobami chorymi np. personel szpitala.

Według rzecznika coroczne szczepienie poprzedzające sezon zachorowań jest najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania oraz związanych z nim powikłań.

Bondar nadmienił, że jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy leczenie jest objawowe, a przyjmowanie antybiotyków nieskuteczne.

Najwyższy w kraju współczynnik zapadalności na grypę odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim jak poinformował PAP szef warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko. Choroba dotyczy głównie dzieci. U jednej osoby badania wykazały wirus typu A/H1N1(tzw. świńska grypa)

Największą liczbę zachorowań odnotowano w Olsztynie, Ełku, Bartoszycach oraz Piszu, lecz nie wszyscy lekarze zgłaszają przypadki zachorowalności na grupę.

W Polsce, co roku z powodu grypy umiera kilkaset osób. Według badaczy wirus A/H1N1 nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłej grypy sezonowej. Chronią przed nim szczepionki przeciw grypie.

W czasie zwielokrotnienia zachorowań na grypę GIS przypomina, że należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać kontaktów z osobami chorymi. W przypadku wystąpienia objawów grypowych należy zostać w domu, odpocząć, pić duże ilości płynów, stosować niesterydowe środki przeciwzapalne. Osoby chore, które koniecznie muszą przebywać poza domem powinny unikać tłumu i zbiorowisk. Zaleca się również zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu czy kichania najlepiej przy pomocy chusteczki lub rąk, które następnie należy umyć.

Źródło: http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania