Program zapobiegania otyłości nic nie pomoże jeżeli...

Dzieci muszą mieć wsparcie rodziców, szkół oraz lokalnych władz po to aby zdrowo się odżywiać i uprawiać sport - taka pokazują analizy wyników światowych badań dotyczących programów zapobiegania nadwadze i otyłości wśród młodych ludzi.

Wszystkie strony powinny ze sposób razem współpracować tak aby szkoły uczyły dzieci oraz ich rodziców jak zdrowo się odżywiać, rodzice swoimi dobrymi nawykami żywieniowymi powinni dzieciom dawać dobry przykład a samorządy zapewniać dostęp do reakcji. Tysiące programów do walki z otyłością zostały przebadane przez psycholożki z Szkoły Wyższej Psychologi Społecznej i okazało się iż proste reguły zdrowego odżywiania się są trudno przyswajalne przez młodzież i dzieci a rodzice nie zawsze służą pomocą dłonią gdyż nie chcą lub nie zauważają nadwagi u swoich dzieci. Na efekty programów odchudzających trzeba poczekać gdyż minimalny czas trwania takiego skutecznego programu prewencyjnego to 3 miesiące. Największą nieskutecznością cieszą się programy które trwają aż dwa lata. Programy które są prowadzone w szkole powinny uczyć nie tylko na temat diety lecz również zachęcać do zwiększania poziomu aktywności fizycznej dzieci i zmniejszania czasu jaki spędzają one w pozycji siedzącej. Przykładem takiego szkolnego programy mogą być m.in. tzw. aktywne przerwy szkolne. z przeprowadzonych badań wynika iż większych efektów szkolnych programów prewencji otyłości można spodziewać się u dziewczynek niż u przyszłych mężczyzn. Programy prewencyjne w szkole mogą być jeszcze bardziej efektywne jeżeli zostaną prowadzone już u dzieci w szkołach podstawowych nie tylko wśród nastolatków u gimnazjach i szkołach ponad gimnazjalnych. Dla osiągnięcia długofalowych efektów szkolnych programów potrzeba szczegółowej edukacji która bezie dotyczyła prawidłowego odżywiania się. Szkoły mogą w skuteczny sposób wspomagać programy edukacyjne praktycznymi czynnościami jak np. wprowadzając zmiany w szkolnym regulaminie które by umożliwiały większą aktywności fizyczna uczniów. Dodatkowo powinny zadbać o odpowiednie wykształcenie nauczycieli w zakresie promocji zdrowia i kultury fizycznej.

Według specjalistów rodzice powinni w szczególności zadbać o własna świadomość żywieniową i o dietę jaka sami stosują. Również powinni ułatwić sowim dzieciom dostęp do miejsca gdzie będzie mogło ono uprawiać sport a nawet zastosować system nagród za aktywność fizyczną i zdrowa dietę. Jak pokazują badania rodzicie którzy w otwarty sposób rozmawiają z dziećmi na różne tematy również ich właśnie dotyczące mają większe sukcesy w kształtowaniu ich żywieniowych nawyków.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania