Przy okazji szukania leku na chorobę Crautzfeldta – Jacoba znaleziono lek na Alzheimera?

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Badacze w trakcie doświadczeń nad terapiami przeciw atakującej mózg groźnej chorobę Crautzfeldta – Jacoba (CJD) nieoczekiwanie zatrzymali rozwój chorobowy nie przy badanej chorobie a przy chorobie Alzheimera która jest najczęstszą przyczyną demencji.

Jak można przeczytać w „The Independent” za publikacją „Nature Communications” poddane intensywnym badaniom w zawiązku z CJD dwa przeciwciała mogą mieć wpływ na chorobę Alzheimera na która cierpi już prawie 20 mln ludzi. Naukowców na tor nowego odkrycia naprowadzili badacze z Uniwersytetu w Yale w USA, którzy w roku 2009 ustalili iż białka infekcyjne jak piony stojące za rozwojem CJD odgrywają dużą rolę również przy innych chorobach m.in. przy chorobie Alzheimera. Badacz w równych krajach zaczęli się prześcigać w tym kto pierwszy z nich odkryje właśnie przeciwciała nad którymi trwały prace w ramach terapii przeciw CJD a mogą okazać się skuteczne przy leczeniu Alzheimera. Choroba CJD jest typem choroby neurologicznej z grupy chorób encefalopatii gąbczastych. Czynnikiem patogennym tej choroby najprawdopodobniej są patogenne białka czyli priony. Choroba ma charakter zwyrodnieniowy i cechuje się odkładaniem w ośrodkowym układzie nerwowym i w innych narządach czy tkankach izofrom białka prionu. Ośrodek badawczy University College MRC Prion Unit podpierając się doświadczeniami na myszach zdołali ustalić iż przeciwciała blokują szkodliwe efekty działania prionów a dokładnie efekty toksycznej substancji – beta amyloidu. Jest to balast odkładający się w postaci złogów na powierzchni neuronów. W efekcie prowadzi do zaburzenia w funkcji komunikacyjnej neuronów. Powoduje utratę pamięci odkrycia wykazują iż 2 przeciwciała nad którymi naukowcy pracują z Myśla o terapii CJD mogą również zostać wykorzystane w leczeniu różnych demencji tj. jak Alzheimer jeżeli lek na CJD oparty na przeciwciałach będzie w pełni bezpieczny to naukowcy będą prowadzić dyskusje na temat rozpoczęcia badań nad zastosowaniem leku przy okazji terapii chorych na Alzheimera.

Ważnym aspektem badań jest to iż naukowcy posłużyli się w trakcie nich beta-amyloidem ludzkiego mózgu będącą znana substancją ze swoich zdolności do powodowania utraty pamięci u chorych na demencje. Zostały przy tej okazy zidentyfikowane 2 przeciwciała mające zdolność blokowania postępów choroby. Białka te odda iłują na białka prionowe.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania