Rak piersi: antydepresanty pomogą leczyć.

depresja1.jpg

Inhibitory aromatazy będące środkami stosowanymi w leczeniu nowotworu piersi, są przyczyną dokuczliwych bóli stawów i mięśni, a z tego powodu Az 20% pacjentek przerywa przedwcześnie terapię. Jak się okazuje, pomocy może być popularny lek na depresje i stany lekowe jakim jest duloksetyna.

Nowotwór piersi jest jednym z najczęstszych typów raka, a leczenie go jest często długotrwałe i ma uciążliwe skutki uboczne. Chore kobiety często zażywają inhibitory aromatazy , które są środkami hamującymi wydzielanie estrogenu, który to sprzyja rozwojowi nowotworu. Jednak zażywanie ich niesie za sobą bardzo nieprzyjemne skutki uboczne w postaci przewlekłych dokuczliwych bóli stawów i mięśni, które doświadczają 50% kobiet. Aż 20% chorych odczuwających ból przedwcześnie kończy terapię, gdyż może trwać ona nawet do 5 lat, a stosowanie i tak zbyt słabych środków przeciwbólowych przez taki okres czasu może być dodatkowo uciążliwe. Naukowcy proponują proste rozwiązanie aby zastosować w trakcie terapii dodatkowo i to pomagający skutecznie lek na depresję i zaburzenia lękowe czyli duloksetynę. Z 29 badanych chorych kobiet aż ¾ uznało że ból odczuwalnie się osłabił przynajmniej o 30%, Po 8 tygodniach poziom redukcji spadł do już 61%. 1/5 pacjentek przestała zażywać środek z powodu skutków ubocznych, a w pozostałych przypadkach te skutki były łagodne bądź umiarkowane. Daje to nadzieje na zwiększenie komfortu chorych, a przy tym i zwiększenia skuteczności leczenia choroby.

Duloksetyna w ostatnich badaniach wykazywała również skuteczność w leczeniu chronicznego bólu jaki wiązał się z chorobami układu kostno-stawowego tj. fibro mialgia i choroba zwyrodnieniowa stawów. Nie jest jeszcze znany dokładnie mechanizm jej działania lecz podejrzewane jest że ma ona związek z działaniem na CUN.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania