Naukowcy z Francji, udowodnili iż fluoksetyna pozytywnie wpływa na poprawę motoryki u chorych którzy przeszli niedokrwienny udar mózgu.
Punktem wyjścia dla naukowców do rozpoczęcia badań było sprawdzenie czy fluoksetyna rzeczywiście poprawiła możliwości ruchowe pacjentów z niedowładem połowicznym i połowicznym porażeniem, które są częstymi następstwami udaru. Badanie obejmowało 118 pacjentów z 9 znajdujących się we Francji ośrodków leczenie skutków darów mózgu i zostali oni podzieleni na 2 grupy: pierwsza grupa kontrolna otrzymywała placebo, a druga grupa otrzymywała fluokestynę w dawce 20 mg dziennie od 5-10 dnia po przebyciu udaru. Wszyscy pacjenci mieli przeprowadzane ćwiczenia rehabilitacyjne. Testy jakie były przeprowadzane przez 90 dni po rozpoczęciu kuracji wskazywały iż pacjenci którzy otrzymywali fluoksetynę osiągali znaczne większy zakres możliwości ruchowych zarówno górnych jak i dolnych kończyn, niż te osoby które otrzymywały placebo. Uboczne efekty stosowania antydepesantów w tego typu terapii były raczej znikome i rzadko występujące mimoz w grupie która przyjmowała fluoksetynę zostało zaobserwowane więcej przypadków hyponatremii, biegunek i mdłości.
U chorych z udarem niedokrwiennym iż umiarkowanym lub też z poważnym motorycznym deficytem wczesne podanie leku antydepresyjnego przy równoczesnym działaniu fizjoterapii poprawiło motorykę pacjenta po 3 miesiącach.
Źródło: rynek zdrowia.pl
Napisz opinię