Suplementacja witaminy D w ciąży [PORADNIK]

Ciąża - zdjęcie partnera

Rzucawka przedporodowa, cukrzyca, nietolerancja glukozy. Niedobory witaminy D w ciąży mogą być dotkliwe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. To substancja, która powinna być co najmniej tak samo ważna w suplementacji, jak kwas foliowy. Tym bardziej, że braki tego składnika trudno uzupełnić codzienną dietą. Sprawdź, jak uzupełnić braki witaminy D3 w ciąży.

Szczególne znaczenie witaminy D w ciąży

Pod nazwą „witamina D” kryje się w zasadzie nie jeden składnik, a ich grupa. To zawarta w tranie witamina D1, wytwarzana w roślinach D2 oraz ta najcenniejsza – witamina D3, która powstaje w ludzkiej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. I to niestety właśnie tej ostatniej nie jesteśmy w stanie uzupełnić bez dodatkowych starań.

A lista skutków niedoborów – zarówno dla ciężarnej jak i noworodka – jest długa. Począwszy od narażenie na wystąpienie cukrzycy ciążowej, włókniaków, czy bakteryjnych zakażeń pochwy u matki, przez ryzyko wystąpienia hipokalcemii, nieprawidłowego rozwoju układu kostnego i zmiany funkcjonalne w mózgu u dziecka.

Jak uzupełniać niedobory witaminy D3?

Tymczasem z problemem niedoborów witaminy D3 zmaga się przeważająca ilość ciężarnych. U aż 91% przyszłych matek, przebadanych przez naukowców Instytutu Cork w Irlandii, wykryto braki tego właśnie składnika w organizmie!

Zatem jak uzupełniać witaminę D3? Są cztery sposoby:

  • Solarium
  • Przebywanie na słońcu w godz. 10-14
  • Właściwie skomponowana dieta
  • Suplementacja specjalistycznym preparatem

Uzupełnianie witaminy D w ciąży

Po pierwsze: od razu trzeba zaznaczyć, że wizyty w solarium w ciąży nie wchodzą w grę – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. W innym przypadku kąpiele w świetle UVB należy sobie odpuścić do narodzin malucha.

Po drugie: W ciąży niekiedy kłopotliwe może być także korzystanie z naturalnych promieni słonecznych. Badania naukowe sugerują, że promienie UV obniżają poziom kwasu foliowego w organizmie. Co więcej, plażowanie także może prowadzić do przegrzania matki, co może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Po trzecie: ciężko skomponować taką dietę, która w zupełności zaspokoi całe zapotrzebowanie na witaminę D w organizmie. Rekomendowane produkty spożywcze – jak m.in. pieczony łosoś, mleko, żółtka – wciąż mają tego składnika za mało.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują suplementację witaminy D3 specjalistycznym preparatem witaminowym. Na stronie internetowej www.vitrumd3.pl dowiesz się więcej. 

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania