Szpinak rzeczywiście daje siłę!

szpinak by Simon Howden/ www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Uniwersytetu Ulm odkryli, że szpinak rzeczywiście może wzmacniać. Nie chodzi jednak o wzrost siły, jak przedstawiała to kiedyś bajka o dzielnym marynarzu Popeye. Szpinak wzmacnia mózg.

Naukowcy niemieccy odkryli ciekawą zależność . To co spożywamy, w czym się lubujemy, ma ich zdaniem wpływ na kondycje naszego mózgu. Zaprosili do badań osoby w wieku 65 – 90 lat, które przed przystąpieniem do eksperymentu, poddali ćwiczeniom neuropsychologicznym. Sprawdzili w ten sposób u ilu z nich zaczyna się łagodna demencja.

Badacze na podstawie wywiadu z pacjentami, zebrali informacje o ich stylu życia i ulubionych daniach. Sprawdzili również wskaźnik BMI i poddali ich testom medycznym.

Osoby u których stwierdzono demencję miały najniższy poziom beta-karotenu, oraz witaminy C w organizmie. Inne antyoksydanty jak np. witamina E czy koenzym Q10 nie wykazywały związku z rozwojem choroby.

Zdaniem naukowców za stan umysłu oraz ryzyko rozwoju choroby Alzheimera odpowiedzialna jest nasza dieta. Prawdopodobieństwo zmniejszy się, jeśli zadbamy o to, żeby w naszej diecie nie zabrakło witaminy C i beta – karotenu.

Najlepiej przyswaja się takie składniki podczas spożywania naturalnych produktów. Bogate w nie są przede wszystkim szpinak, marchewka i morele – są bogate zarówno w beta - karoten jak i witaminę C.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania