Korzyści płynące ze spożywania alkoholu dotyczą tylko 15% ludności

326b9f967ef4701290ef50861e9e3309,14,1.jpg

Uważa się, że codzienne spożywanie alkoholu trzyma nas z dala od choroby niedokrwiennej serca. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg w Szwecji donosi, że dotyczy to tylko 15% populacji.

Konsumpcja alkoholu (spożycie etanolu) na poziomie "umiarkowanym"- wynoszącym do 1 napoju alkoholowego dziennie dla kobiet (co odpowiada 14 g lub 0,6 uncji etanolu) i 2 napojów dziennie dla mężczyzn - wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej serca.

Jednak twój ulubiony wieczorny trunek może przynosić korzyści sercowo-ochronne jedynie dla ludzi z określonym genotypem z polimorfizmem genu białka transportującego estry cholesterolu (CETP).

Poprzednie badania, w których uczestniczyli mężczyźni, wykazały związek między spożyciem alkoholu i chorobą niedokrwienną serca, ale dowody nie zostały potwierdzone w dalszych badaniach, aż do teraz.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Alcohol, ponownie przeanalizowało potencjalny związek między spożyciem alkoholu i chorobą wieńcową z obecnością polimorfizmu CETP TaqIB (rs708272).

W badaniu uczestniczyło 618 pacjentów w wieku poniżej 75 lat. Mężczyźni stanowili 453 uczestników, pozostałymi były kobiety. Pacjenci przyjęci byli w 3 szpitalach z ostrym zespołem wieńcowym oraz ze zdiagnozowanym zawałem mięśnia sercowego, z typową historią, EKG, zmianami enzymu lub niestabilną dławicą piersiową.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze