Alkohol nie przynosi korzyści dla serca

wino.jpg

Duże międzynarodowe badanie, które było prowadzone przez Perelman School of Medicine at the University of Pennsylvania w Filadelfii zakwestionowało poprzednie badanie, które sugerowało, że spożywanie alkoholu (od niskiej do umiarkowanej konsumpcji) może być dobre dla zdrowia serca.

Badanie definiuje niskie spożywanie alkoholu do umiarkowanego jako konsumpcję od 0.6 do 0.8 uncji alkoholu dziennie, lub 17-23 ml, czyli tyle ile zawiera 175 ml lampka wina.

155 naukowców - z Wielkiej Brytanii, kontynentu europejskiego, Ameryki Północnej i Australii - zebrało i przeanalizowało dane dotyczące powiązań między spożywaniem alkoholu i zdrowiem serca z 56 badań epidemiologicznych obejmujących ponad 260.000 osób pochodzenia europejskiego.

Okazało się, że ludzie z określonym wariantem genu spożywali o 17% mniej alkoholu tygodniowo, rzadziej pili po to aby tylko pić i byli bardziej skłonni do powstrzymywania się od alkoholu w ogóle, niż osoby bez tego genu.

Konsumenci niższych ilości alkoholu mieli zazwyczaj średnio o 10% niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, obniżone ciśnienie krwi i dolny indeks masy ciała (BMI).

Badacze wnioskują, że zmniejszenie spożycia alkoholu obejmujące wszystkie poziomy konsumpcji - nawet od niskiego po umiarkowane picie - jest korzystne dla zdrowia serca.

Współautor badania Michael Holmes mówi: "W przeciwieństwie do tego, co wykazały wcześniejsze doniesienia, teraz okazuje się, że wszelkie narażenie na alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie serca."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania