W Zachodniopomorskim jest coraz więcej osób zakażonych wirusem HIV i osób chorujących na AIDS.

355.jpg

W województwie zachodniopomorskich zostało od początku roku wykrytych ponad 40 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV i 24 nowych chorych na AIDS.

Liczba wykrytych od początku 2011 roku nowych przypadków zakażenia HIV i chorych na AIDS jest wyższa niż w przeciągu całego 2010 roku. Prof. Anna Boroń-Kaczmarska która jest kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego uważa iż dane te sa bardzo niepokojące lecz przypomina iż wiedza o zagrożeniu zakażenia wirusem i możliwych drogach zakażenia się nim poprzez kontakty seksualne jest coraz większa przez co również większe ilości osób decyduje się na badania pod kątem wirusa HIV. Teza ta również jest potwierdzana przez szczeciński SANEPID. Mówi on iż do tej pory każdego roku badało się rocznie około 1000 osób a w tym roku tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy kontroli poddało się około 700. Jak wcześniej donosiły media naukowcy z Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego zakładu Higieny przewidywane jest iż w roku 2011 po raz pierwszy liczba zakażonych wirusem HIV może przekroczyć liczbę 1000 osób. Jak mówią dane Krajowego Centrum ds. AIDS od 1985 roku czyli od początku wybuchu epidemii HIV i AIDS w naszym kraju zarejestrowanych zostało ponad 14 tysięcy przypadków zakażeń wirusem lecz wszystkich zakażonych wirusem HIV jest dużo więcej. Specjaliści sa zdania iż zakażonych groźnym wirusem może być nawet 25 do 35 tysięcy mieszkańców Polski. Większość z osób zakażonych nie ma pojęcia o sowim problemie gdyż nie poddała się badaniu na obecność wirusa we krwi i nie cierpi z powodu żadnych objawów AIDS.

Zdaniem prof. Andrzeja Gładysza z Akademii Medycznej we Wrocławiu, Polacy nie badają sie pod kontem zakażenia wirusem nawet jeżeli trafi im się przygodny stosunek seksualny i według niego efektem jest właśnie stopniowe zwiększanie się tempa wykrywania zakażonych wirusem HIV w naszym kraju. O ile w roku 2010 tylko w 2 punktach w stolicy prowadzonych przez Fundację Edukacji Społecznej zostało wykrytych w ciągu roku 7 zakażeń to do połowy września tego roku takich przypadków było już 50. Prof. Boroń-Kaczmarska alarmuje iż zmienia się populacja osób zakażonych i o ile 25 lat temu osobami zakażonymi HIV byli głównie narkomani używający narkotyków dożylnych o tyle w dzisiejszych czasach wirus jest przekazywany głównie przez kontakty seksualne.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania