Mity na temat HIV zagrażają każdemu z nas.

355.jpg

W Polsce jest 14 tysięcy osób które ma zdiagnozowane zakażenie wirusem HIV, jednakże naukowcy i lekarze alarmują iż jest to tylko wierzchołek góry lodowej gdyż Okło 70% zakażonych wirusem w naszym kraju nie jest tego świadoma.

Powodem takich statystyk są ugruntowane od lat te same przekonania które dotyczą zakażeń. Polacy są przekonaniu iż skoro są osobami heteroseksualnymi, nie są narkomanami czy też nie uprawiają nierządu to HIV nie jest dla nich zagrożeniem. Niestety jest to poważny błąd i mylne stwierdzenie. Naukowcy dodają iż osoby heteroseksualne są w dużo mniejszym stopniu świadome ryzyka zakażenia do którego najczęściej w Polsce dochodzi przez kontakty seksualne i dlatego w ich przypadku HIV jest wykrywany w bardzo późnym stadium atakowania organizmu. Oblicze epidemii HIV ulega zmianie. Kiedyś największy odsetek zarażonych osób stanowili osoby zażywające dożylne środki psychoaktywne. Teraz jednak dominacyjną grupę stanowią osoby które zaraziły się wirusem poprzez kontakt seksualny. Dodatkowo odsetek zakażeń znacząco wzrósł wśród kobiet bo do około 20% zakażonych. Największą grupę zakażonych jeżeli chodzi o wiek stanowią osoby pomiędzy 30 a 39 rokiem życia. W trakcie czwartkowej konferencji prawej (9 czerwca) prof. Andrzej Ładysz z AMed we Wrocławiu przypominał iż na dzień dzisiejszy w naszym kraju wykrywanych jest około tysiąca nowych zakażeń każdego roku a ta liczba nadal wzrasta. Według profesora w profilaktyce HIV/AIDS najważniejszym aspektem jest bezpieczny stosunek płciowy. Niestety prezerwatywa jak na razie jest jedynym sposobem uniknięcia zakażenia HIV w takim wypadku. Według dr Reginy Podlasin informowanie i edukacja na temat HIV i AIDS najciężej przebiega u osób dojrzałych heteroseksualnych w przedziale wiekowym 40-50 lat. Te grupa wiekowa nie poddaje się badaniom na ewentualne zakażenia i właśnie w niej rozpoznawanych jest najwięcej przypadków zaawansowanego stadium choroby. późne rozpoznanie zakażenia i choroby u pacjenta w znaczny sposób zmniejsza jego szanse. Chory już w takim momencie ma w dużym procencie zniszczony system immunologiczny a niestety osoby po 40 roku życia praktycznie nie dopuszczają myśli iż mogą być zakażeni wirusem.

Jak dodaje pro. Boroń-Kaczmarska problem niebadania i nie myślenia na temat wirusa dotyczy chociażby kobiet po 50 roku życia które z różnych względów są samotni na nowo próbują ułożyć sobie życie i w trakcie przelotnych romansów zaraziły się HIV.
Źródło: ryenkzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania