Według specjalistów na leczenie psychiatryczne jest zbyt mało pieniędzy.

depresja1.jpg

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychiatrycznego który będzie miał miejsce 10 października odbyła się w Warszawie z inicjatywy Instytutu Praz Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej debata której temat brzmiał "Inwestujmy w zdrowie psychiczne - przeciwdziałajmy dyskryminacji".

Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Marek Jarema w trakcie debaty podkreślał iż zaburzenia zdrowia psychicznego są coraz częściej spotykane w naszym społeczeństwie i sa przyczyna wykluczania osób ze społeczeństwa, prowadza do niepełnosprawności i obniżenia jakości życia. Jak równiez mówił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman - polski system zdrowia przedkłada pacjenta chorującego na choroby somatyczne nad pacjenta z problemami psychicznymi i stawia go na końcu hierarchii ważności. W trakcie debaty została zaprezentowana "Biała Księga" czyli raport dotyczący sytuacji osób cierpiących na schizofrenię w naszym kraju w roku 2011. Jak wynika z szacunków zawartych w raporcie osób chorujących na schizofrenię w Polsce jest około 400 tysięcy. Raport mówi równiez iż najbardziej dostępna forma psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej to uzyskanie pomocy w poradni zdrowia psychicznego, która można znaleźć w większości powiatów. Dodatkowo chorzy mogą korzystać z pomocy m.in. w szpitalach psychiatrycznych, szpitalach ogólnych w których znajduje się oddział psychiatryczny, zakładach opiekuńczych oraz zakładach opieki zespołów leczenia środowiskowego. Podstawowym problemem jednak stale się wydaje dominujący model myślenia społeczeństwa który zakłada priorytet opieki instytucjonalnej - szpitalnej lub innej długoterminowej i ewentualnej dobudowie elementów środowiskowych. Jak na mówił w trakcie debaty kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy prof. Aleksander Araszkiewicz mimo iż w Polsce funkcjonuje już Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego sytuacja pacjentów nadal jest na podobnym poziomie co przed wprowadzeniem programu i nie zmieniła się w ciągu kilku ostatnich lat.

Jego zdaniem przyczyną ciągłego niestarannego traktowania problemu osób chorych psychicznie jest to iż nakłady na ten dział medycyny zostały zmniejszone z 3,9 % do 3,2 w roku 2010, co wygląda bardzo źle na tle krajów Europy gdzie te nakłady średnio sięgają 5%. Lekarze wciąż apelują o równe traktowanie osób chorych na choroby somatyczne i osób cierpiących na zaburzenia psychiatryczne.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania