Wielu dorosłych ma zaburzony obraz ciała własnego dziecka

gruby chłopiec,  David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Badacze ze Szwecji doszli do wniosków, że 50% rodziców dzieci z nadwagą twierdzi, że waga ich potomka jest prawidłowa, a 4/10 rodziców, w takiej sytuacji martwi się o to, czy dziecko nie jest za szczupłe. Wnioski te powstały po przebadaniu przez naukowców kilkunastu tysięcy rodzin.

Badacze poprosili rodziców o ocenienie ogólnego stanu zdrowia ich dziecka, podanie jego szacunkowej wagi oraz określenie z tym związanych własnych odczuć (czy martwią się nadwagą lub niedowagą dziecka, czy mają obawy związane z jego masą). Następnie dane zebrane od rodziców zostały porównane z rzeczywistymi pomiarami masy ciała pociech. Eksperyment obejmował 16 tys. dzieci z całej Europy, które znajdowały się w przedziale wiekowym od 2 do 9 lat.

Wyniki analizy pokazały, że ok. 40% rodziców, których dzieci miały nadwagę lub były otyłe, stale przejmowało się, że ich dziecko jest zbyt szczupłe i martwiło się, że pociecha będzie miała niedowagę. Innym ciekawym zjawiskiem było to, że pośród opiekunów dzieci z niedowagą, jedynie 33% uważało to za problem.

Badaczka Susann Regber z Uniwersytetu w Goeteborgu twierdzi, że badanie pokazuje, że wielu dorosłych ma zaburzony obraz ciała własnego dziecka.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania