Dieta u dziecka? Najskuteczniejsza wtedy gdy dziecko odchudza się wraz ze swoim rodzicem

gruby chłopiec,  David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Pediatrics naukowcy przekonują, że walka z otyłością u dzieci w wieku przedszkolnym jest skuteczniejsza, gdy rodzic z nadwagą odchudza się wraz z dzieckiem.

Do badania zaproszono 96 dzieci znajdujące się w przedziale wiekowym od 2 do 5 lat, które miały problemy z nadwagą i otyłością. Każdemu dziecku towarzyszył rodzic borykający się z tym samym problemem, czyli z nadwagą lub otyłością. U dzieci, które przechodziły program utraty wagi z rodzicem, masa ciała zwiększała się bardziej proporcjonalnie w stosunku do wzrostu, a ich wskaźnik masy ciała (BMI) malał. W ciągu dwóch lat przybrały one na wadze około 5,5 kg, podczas gdy dzieci z grupy kontrolnej ponad 7 kg.

U rodziców, którzy również brali udział w badaniu zauważono efekty w postaci zgubienia wagi (ponad 6 kg), natomiast masa ciała zmniejszyła się o 2 jednostki. Był to znaczny progres w stosunku do grupy kontrolnej u której nie zaobserwowano żadnych zmian.

Rodzice w czasie eksperymentu musieli zapewnić dziecku zdrowe jedzenie z odpowiednich ilościach, oraz mieli za zadanie unikać produktów z dużą zawartością tłuszczu i cukrów. Ponadto prowadzili dziennik, w którym zapisywali codzienny jadłospis oraz aktywności fizyczne dziecka.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania