Witamina C może zwiększać skuteczność chemioterapii?

witamina C, by piyaphantawong/ www.freedigitalpfotos.net

Nowe badania sugerują, że podawanie pacjentom cierpiącym na raka wysokich dawek witaminy C dożylnie- w odróżnieniu od podawania doustnego- przy konwencjonalnej chemioterapii, może pomóc w niszczeniu komórek nowotworowych, a także zmniejszyć niektóre toksyczne skutki uboczne terapii antynowotworowej.

Naukowcy z z University of Kansas (KU) Medical Center zbadali to podejście na komórkach, ludzi i zwierząt, a wyniki swoich badań opublikowali w Science Translational Medicine.

Okazało się, że podanie płynnej witaminy C wraz z karboplatyną i paklitakselem - dwoma konwencjonalnymi chemioterapeutykami - w badaniach laboratoryjnych zatrzymuje raka jajnika, a także zmniejsza toksyczne skutki uboczne występujące przy chemioterapii u pacjentek chorych na raka jajnika.

Od roku 1970, askorbinian - lub witamina C (kwas askorbinowy) - był wykorzystany jako alternatywna terapia nowotworów. Naukowcy twierdzą, że witamina C posiada "profil wybitnego bezpieczeństwa", jednocześnie pamiętając o doniesieniach niepotwierdzających skuteczności podawania jej dożylnie.

Jednak, mimo że komplementarne i alternatywne terapie nadal wykorzystują witaminę C do zwalczania raka, po badaniach klinicznych, z których wynikało, że doustne przyjmowanie witaminy C jest nieskuteczne w walce z rakiem, konwencjonalni onkolodzy odeszli od jej stosowania.

Teraz, bardziej aktualne badania przywróciły do życia możliwość, że warto ponownie przyjrzeć się wykorzystaniu dożylnej witaminy C w terapii antynowotworowej, dlatego naukowcy KU postanowili to zbadać.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania