Suplementy witamin C i E przeszkadzają w treningu

ćwiczenia mężczyzna, by Ambro / www.freedigitalphotos.net

Wkrótce, w rosyjskiej miejscowości Soczi odbędą się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Setki sportowców trenuje, i przygotowuje się do jednych z najważniejszych wydarzeń sportowych w ich życiu. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

Nowe badanie donosi, że sportowcy, którzy chcą dobrze wypaść na zawodach sportowych, powinni trzymać się z dala od suplementów witamin C i E, ponieważ dodatki te mogą utrudniać trening wytrzymałościowy.

Witaminy C i E są antyoksydantami. Wzmacniają układ immunologiczny, dzięki czemu może on zwalczyć bakterie i wirusy.

NIH Office of Dietary Supplements zaleca kobietom przyjmowanie 75 mg witaminy C dziennie, natomiast mężczyznom 95 mg witaminy C na dobę, podczas gdy zarówno mężczyznom, jak i kobietom zaleca 15 mg dzienną dawkę witaminy E.

Witamina E występuje naturalnie w niektórych produktach żywnościowych, takich jak oleje roślinne, orzechy i zielone warzywa. Z kolei owoce cytrusowe i warzywa- włączając w to ziemniaki i brokuły- mogą być dobrym źródłem witaminy C.

Jednak, dla tych osób, które chcą zwiększyć spożycie witaminy C i witaminy E, są dostępne suplementy diety, które je zawierają.

Dodatki te są tak powszechnie stosowane, że zespół badawczy, kierowany przez dr Gøran Paulsen z Norwegian School of Sport Sciences postanowił sprawdzić, czy witaminy C i E ingerują w mechanizmy komórkowe lub fizjologiczne podczas wysiłku fizycznego.

Ich badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Journal of Physiology. Wzięło w nim udział 54 młodych i zdrowych mężczyzn i kobiet. Badanie trwało 11 tygodni.

Komentując wyniki badań, dr Paulsen powiedział:
"Nasze wyniki wskazują, że wysokie dawki witamin C i E - podobne do tych powszechnie spotykanych w suplementach - powinny być ostrożnie stosowane, zwłaszcza jeśli podejmuje się trening wytrzymałościowy.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić mechanizmy leżące u podstaw tych wyników, ale zakłada się, że witaminy ingerują w przekazywanie sygnałów komórkowych i osłabiają ekspresję określonych genów."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania