Wszczepiona proteza aortalno – udowa dzięki Robotowi da Vinci.

heart.jpg

Operacja wszczepienia protezy aortalno-udowej przy pomocy robota da Vinci została przeprowadzona w poniedziałek 28 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu i zakończyła się bez komplikacji.

Była to pierwsza tego typu operacja w naszym kraju z zakresu chirurgii naczyniowej wykonana przy użyciu robota da Vinci. Pacjentem robota był 632-letni mężczyzna z Zespołem Leriche’a czyli niedrożności końcowego odcinka aorty oraz tętnic biodrowo-udowych. Operacja była nadzorowana przez prof. Petr Stadler. Jak wypowiadało się PAP po zakończeniu operacji , zabieg był skomplikowaną operacja gdyż chory już wcześniej 2 razy był operowany w okolicy brzusznej. Całe szczęście wszystko odbyło się bez żadnych komplikacji czy problemów, a chory nie stracił wiele krwi. Jeszcze w tym tygodniu powinien opuścić szpital.

Pierwszy w naszym kraju robot da Vinci rozpoczął swoja prace we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu ubiegłego roku rozpoczynając od pierwszej z sukcesem zakończonej operacji. Wtedy pacjentem był 71-latek z rakiem jelita grubego. później była przeprowadzona operacja histerektomii czyli usunięcia macicy. Robot składa się z 4 ramion z których 3 są wyposażone w chirurgiczne narzędzia a na 4 jest umieszczona endoskopowa kamera. W trakcie operacji maszyna jest sterowana przez chirurga który siedzi przy konsoli w której są umieszczone sterujące manetki. W okularach na konsoli lekarz ma podgląd na widok endoskopowej kamery w trójwymiarowej formie w wysokiej rozdzielczości. Wszystko ma naturalne barwy co może w pełni oddać charakter sytuacji w organizmie pacjenta. Obraz można powiększyć 10-krotnie.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania