Wysoki poziom toksycznych pleśni w lekach ziołowych?

zioła, by lemonade, www.freedigitalphotos.net

Wielu z nas - aby złagodzić ból lub w celu wyleczenia choroby - korzysta z leczniczych produktów ziołowych zamiast z leków na receptę lub z tych, które można zakupić bez niej. Jednak nowe badania opublikowane w czasopiśmie Fungal Biology donoszą, że niektóre lecznicze produkty ziołowe są zanieczyszczone toksycznymi pleśniami na poziomie, który stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Ziołolecznictwo jest opisywane jako dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Według zespołu badawczyego z University of Peshawar w Pakistanie, około 64% ludzi wykorzystuje ziołowe leki.

Autor badania Samina Ashiq twierdzi, że naturalne pochodzenie tych leków powoduje, że istnieje "powszechne błędne przekonanie", że są one bezpieczne. Jednak rośliny mogą ulec zanieczyszczeniu przez pleśnie, które wytwarzają mikotoksyny.

Gdy te mikotoksyny znajdują się na wysokim poziomie, mogą wywoływać negatywne skutki u ludzi. Powiązano je z rakiem wątroby, uszkodzeniem nerek, zaburzeniami układu rozrodczego i tłumieniem układu odpornościowego.

Pomijając zagrożenia za którymi mogą stać leki ziołowe, są także niezbyt dobrze uregulowane.The Food and Drug Administration (FDA) uznaje, że leki ziołowe są produktami spożywczymi i w związku z tym produkty tego typu nie są objęte tymi samymi normami badań, produkcji oraz etykietowania, co leki na receptę (lub sprzedawane bez recepty).

Takie zjawisko dotyczy większości krajów na całym świecie, w tym Pakistanu, gdzie większość ludzi używa ziołowych specyfików. "Stosowanie leczniczych roślin i kupowanie ich na lokalnych rynkach i w sklepach jest powszechne w naszym kraju".

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania