Wykorzystano mocz do tworzenia zębów – sukces komórek macierzystych

smile.jpg

Badania nad komórkami macierzystymi otwierają drogę do „hodowania” zębów z nieprawdopodobnego źródła- ludzkiego moczu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Cell Regeneration.

Chińscy badacze opisują, jak komórki macierzyste pochodzące z moczu mogą być stosowane do wytwarzania stałych narządów i tkanek, w tym zębów. Naukowcy mają nadzieję, że technika pewnego dnia pomoże w dostarczaniu nowych, dostosowanych zębów dla pacjentów stomatologicznych.

Nowatorski chimeryczny system hodowli tkanek opracował Duanqing Pei i jego koledzy z z Intytutów Biomedycznego i Zdrowia z Guangzhou oraz innych chińskich uczelni.

Ich system naśladuje normalny rozwój zębów, co wynika z interakcji pomiędzy dwoma różnymi rodzajami komórek: komórek nabłonkowych, produkujących szkliwo oraz komórek mezenchymalnych, które generują pozostałe trzy główne elementy zębów (zębiny, cementu i miazgi).

Mimo, że to struktury są nowym osiągnięciem, metoda obejmuje komórki myszy i jest skuteczna tylko w 30%, a produkowane struktury są twarde tylko w 1/3 jak ludzkie zęby.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste pozostają źródłem nadziei dla medycyny regeneracyjnej.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania