Nigdy więcej problemów z próchnicą?

Toothdecay.jpg

We współczesnym świecie próchnica i cała litania innych chorób jamy ustnej jest coraz większym problemem. Zaczynaj się już bardzo wcześnie bo już u zaledwie kilkuletnich dzieci i w zasadzie do końca życia jak dotąd człowiek nie jest w stanie się od niej uwolnić. Po drodze oczywiście przysparza nam dużo bólu cierpienia i chorób narządowych które są powodowane stanem zapalnym, który rozwija się jamie ustnej.

Jednak możliwe iż powstała szansa na pozbycie się chociaż części dolegliwość, gdyż naukowcy z Uniwersytetu w Groningen odkryli enzym odpowiedzialny za powstawanie płytki nazębnej. Enzym sacharazy który pochodzi od Lactobacillus reuteri występuje powszechnie na terenie ludzkiego układu pokarmowego. To co jest szczególne to że jest ona wykorzystywana przez bakterie do produkowanie lepkich łańcuchów węglowodanowych z cukrów znajdujących się w pożywieniu. TO właśnie one przyklejają się do szkliwa naszych zębów, a w następstwie tego produkują kolejne enzymy i substancje powodujące uszkodzenia szkliwa, powstawanie próchnicy i choroby dziąseł. Jeżeli znamy ten mechanizm, możemy z ni skutecznie walczyć.

Dwójka badaczy z Uniwersytetu w Groningen odkryła że za cały proces począwszy od rozszczepu sacharozy na fruktozę i glukozę po wybudowanie z nich łańcucha węglowodanowego, odpowiada sacharaza, a dokładnie jej centrum aktywne. Oznacza to że możliwe jest stworzenie inhibitora tego miejsca aktywnego, który uniemożliwiłby tworzenie się tych struktur a więc nie osadzała by się już więcej na zębach, co mogłoby zahamować „epidemię” próchnicy.

Źródło: medycayna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania