Zdaniem badaczy nawet łagodna demencja może zwiększać ryzyko śmierci.

prezent_dziadek.jpg

Pogorszenie pamięci i innych zdolności umysłowych nawet we wczesnym tej choroby stadium i jeszcze łagodnym wiąże się z podwyższonym ryzykiem zgonu - tak pokazują badania które zostały zawarte w piśmie "Annals of Internal Medicine".

Naukowcy z USA z Regenstrief Institute w Indianapolis oraz z Uniwersytetu Indiana wykonali badania na prawie 4 tysiącach osób w wieku od 60 do 102 lat a stan zdrowia badanych był śledzony przez średnio 13 lat. Według specjalistów i autorów pracy wyniki badań pokazują iż wpływ demencji zwłaszcza na poziomie od lekkiego, umiarkowanego do ciężkiego na długość życia jest zbliżony do chorób przewlekłych do których można zaliczyć cukrzycę czy też przewlekłą niewydolność serca. Sprawność umysłowa uczestników badania była oceniana na podstawie wyników uzyskanych w prostym teście który składał się z 10 pytań. Badacze podkreślają iż test który wykorzystany został jest bardzo prosty może być równiez wykonywany przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem naukowców prowadzenie takich przesiewowych badań powinno być priorytetowe.

Na całym świecie liczba osób które cierpią na różne postaci demencji rośnie w zastraszającym tempie w związku ze starzeniem się społeczeństw. Jak jest szacowane na najpoważniejszy rodzaj demencji czyli chorobę Alzheimera choruje 15-21 mln ludzi na świecie.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania