Czy wysoki poziom cukru we krwi może być przyczyną Alzheimera?

prezent_dziadek.jpg

Chociaż nikt nie wie dokładnie, co jest przyczyną złożonych zmian w mózgu prowadzących do choroby Alzheimera, naukowcy podejrzewają, że jedną z przyczyn jest nagromadzenie blaszek wadliwego białka zwanego beta-amyloidem. Teraz nowe badanie pokazuje, jak za wysoki poziom cukru we krwi u myszy może przyspieszyć produkcję tego białka.

Wcześniejsze badania wskazywały na cukrzycę - chorobę spowodowaną tym, że organizm nie jest w stanie naturalnie kontrolować stężenia cukru we krwi za pomocą insuliny - jako ewentualną przyczynę choroby Alzheimera, jednak nowe badanie powiązało wysoki poziom cukru we krwi z odkładaniem się beta-amyloidu.

Badania przeprowadzili naukowcy z School of Medicine na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis (WUSTL), którzy wyniki swoich badań przedstawili na łamach czasopisma The Journal of Clinical Investigation.

Główny autor badania dr Shannon Macauley twierdzi:
"Nasze wyniki sugerują, że cukrzyca lub inne warunki, które sprawiają, że kontrola poziomu cukru we krwi jest utrudniona, mogą mieć szkodliwy wpływ na funkcjonowanie mózgu i zaostrzyć stany neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera."

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania