Zwiększając ilość przyjmowanych płynów, unikniesz kolejnego kamienia nerkowego

Plastic bottles freerangestock.com

Organizacja The American College of Physicians wydała nowe wytyczne dla ludzi, którzy mieli kamienie nerkowe. Wydane przez nią wytyczne mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia kolejnego kamienia nerkowego. Jednym z zaleceń jest zwiększenie ilości płynów w taki sposób, aby osiągać 2 litry moczu dziennie.

Zalecenia mówią, że jeśli zwiększenie ilości przyjmowanych płynów nie zapobiegnie kolejnym kamieniom, pacjenci powinni zacząć przyjmować diuretyki tiazydowe, cytrynian lub allopurinol.

Nowe wytyczne zostały opublikowane w czasopiśmie Annals of Internal Medicine.

"Zwiększone spożycie płynów rozłożone w ciągu dnia można zmniejszyć ryzyko nawrotu kamienia co najmniej o połowę praktycznie bez efektów ubocznych," - mówi dr David Fleming, prezes American College of Physicians (ACP)- "Jednak ludzie, którzy już piją zalecaną ilość płynów, lub gdy zwiększenie ilości przyjmowanych płynów jest dla nich przeciwwskazane, nie powinny zwiększać spożycia płynów."

Około 13% mężczyzn i 7% kobiet w USA doświadczy w pewnym momencie w ich życiu utworzenia się kamienia nerkowego. Kamień nerkowy jest wynikiem zlepiania się drobnych kryształów w moczu, które w pewnym momencie tworzą na tyle duże zgrubienie, aby spowodować silny ból podczas oddawania moczu. Może on również powodować inne problemy takie jak krwawienie i uszkodzenia nerek.

Badania pokazują, że bez leczenia, pacjenci posiadają 35-50% prawdopodobieństwo utworzenia się kolejnego kamienia nerkowego w ciągu 5 lat od wystąpienia pierwszego.

Choć leki i zabiegi żywieniowe są często zalecane, nie jest jasne, czy mogą one zapobiegać nawrotom kamieni nerkowych.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania