Jedzenie gorących potraw z naczyń melaminowych zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

http://www.freedigitalphotos.net/ hot soup

Stwierdzenie pochodzi z nowego badania przeprowadzonego przez tajwańskich naukowców i zostało opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Badacze stwierdzili, że ilość melaminy, na którą jesteśmy narażeni wzrasta wraz z wysokimi temperaturami, więc ryzyko rozwoju kamieni nerkowych wzrasta.

Zespół prowadzony przez profesora Chia-Fang Wu z Koahsiun Medical University w Tajwanie przeprowadził badanie rozgraniczające konsumpcję zupy z makaronem w miseczkach z melaminy i całkowite wydalenie melaminy z moczem.

Według informacji znajdujących się raporcie, stałe narażanie się na małe dawki melaminy może być związane z kamicą nerkową(bolesną chorobą układu moczowego) u dzieci i dorosłych.

Poprzedni raport wykazał, że nastąpił wzrost liczby dzieci doświadczających kamieni moczowych z powodu skażenia melaminą.

W badaniach wzięło udział 12 zdrowych ludzi, kobiety i mężczyźni. Uczestników podzielono na 2 grupy:

• I grupa zjadła 500 ml gorącej zupy z makaronem z melaminowych misek
• II grupa zjadła zupę z ceramicznych miseczek

Dwanaście godzin po spożyciu zupy, badani zostali poproszeni o próbki moczu.

Po "trzytygodniowym wypłukaniu” uczestnicy zostali poproszeni o próbki moczu po raz drugi, aby naukowcy mogli zrobić porównanie.

Wyniki pokazały, że po 12 godzinach ilość melaminy wydalonej w moczu u ludzi spożywających zupę w miseczkach melaminowych wyniosła 8.35 mikrogram, natomiast w grupie przeciwnej całkowita ilość wydalonej melaminy wyniosła 1.31 mikrogram.

Naukowcy stwierdzili:
"Naczynia melaminowe uwalniają duże ilości melaminy kiedy używamy ich do podawania wysokotemperaturowych dań. Ilość melaminy uwalniana do żywności i napojów z naczyń melaminowych zależy od marki, więc wyniki badań dla jednej marki mogą być uogólnione dla innych marek”

Badania otrzymały wsparcie z National Science Council, the Taiwan National Health Research Institutes i Kaohsiung Medical University Hospital.

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania