"Filmowa historia" w laboratorium – odwrócenie procesu starzenia się u myszy.

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Kilku naukowców z Harvardzkiego Uniwersytetu dokonali odwrócenia procesu starzenia się u myszy. I nie jest to tylko spowolnienie tego procesu, lecz o regeneracje postarzałych narządów. Znamy już taką historię z książki i filmu o Benjaminie Buttonie.

Bohater Benjamin Button rodzi się jako starzec i wraz z wiekiem młodnieje w trakcie całego swojego życia. Jednak jeżeli chodzi o laboratoryjne myszy, to u nich ten odwrócony proces starzenia się właśnie stał się możliwy. Dzięki zmianie niektórych genów myszy, naukowcy doszli do wniosku iż stare organy tych zwierząt zaczęły się regenerować i to w spektakularny sposób. Nawet niektóre neurony miały pojawić się na nowo. Drogę dojścia do tych wniosków zapoczątkowało wyhodowanie grupy myszy pozbawionych specjalnego enzymu – telomerazy. Enzym pozwala na zachowanie długości chromosomu, dodając bardzo specyficzną strukturę do każdej końcówki – telomer. Wyczerpanie telomeru jest procesem którego konsekwencja jest starzenie się. Brak tego enzymy powodował u myszy bardzo szybkie starzenie się. Jednak kiedy enzym został reaktywowany u tych samych myszy, ich narządy w istotny sposób uległy zregenerowaniu.

Naukowcy zdają się mieć nadzieję że ich badania będą przydatne w przyszłości dla ludzi. Inni specjaliści są już mniej tego pewni. Aktywacja telomera nie może być u człowieka zastosowana bezpośrednio. W dorosłym wieku zanika on, gdyż istnienie może zwiększać ryzyko wystąpienia raka, a nieobecność wpływa na kontrolę rozwoju komórek. Jak na razie nie zostały zaobserwowane u myszy żadne objawy nowotworów. Teraz trwają prace nad informacją czy długość życia tych myszy również się wydłuży.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania