Bakterie zamieszkujące skórę mogą mieć wpływ na to, jak goją się rany

"Hand Injury" by africa / www.freedigitalphotos.net

Według nowego, brytyjskiego badania omówionego na spotkaniu naukowym w USA, cienka warstwa mikroorganizmów pokrywających naszą skórę może odgrywać ważną rolę w procesie gojenia się ran. Badacze mają nadzieję, że odkrycia pomogą ulepszyć metody leczenia ran przewlekłych, wspólnej dolegliwości wśród osób starszych.

Dr. Matthew Hardman, starszy pracownik naukowy Healing Foundation Centre na Uniwersytecie w Manchesterze, przedstawił badania na spotkaniu Experimental Biology 2014, które odbyło się 28 kwietnia w San Diego (Kalifornia).

Przyzwyczailiśmy się do faktu, że nasze jelita są domem dla trylionów bakterii, teraz dowiedzieliśmy się, że całe nasze życie spędzamy, ubrani w cienką okleinę mikroorganizmów.

Dr Hardman mówi, że w porównaniu z tym, co wiemy o bakteriach jelitowych, o tych kolonizujących naszą skórę, dopiero zaczynamy się dowiadywać. Dr Hardman wyjaśnia wartość nowych ustaleń:
"To badanie daje nam dużo lepszą wiedzę na temat typów gatunków bakterii, które znajdują się w się w ranach na skórze oraz na temat tego, jak nasze komórki mogą reagować na bakterie i jak ta interakcja może wpłynąć na uzdrowienie."

Przewlekłe rany są istotnym problemem zdrowotnym
Ok. 1 na 20 osób w podeszłym wieku posiada rany, które nigdy nie wydają się goić. Te przewlekłe rany są znaczącym problemem zdrowotnym, często wynikają z cukrzycy lub słabego krążenia krwi, które występuje, kiedy osoba jest ograniczona do wózka lub łózka.

Dr Hardman twierdzi, że takie rany mogą nie zagoić się przez wiele lat, a nie istnieją żadne dobre zabiegi, które pomogą się im wyleczyć. Plus, nie ma żadnych wiarygodnych sposobów, aby powiedzieć, że tak kiedykolwiek się stanie.

Badania na myszach sugerują...
Zespół przeprowadził testy na myszach, aby dowiedzieć się, dlaczego niektóre rany goją się, a inne nie. Okazało się, że myszy z daną mutacją w genie miały bardziej szkodliwe bakterie i leczenie ran trwało wolniej niż u myszy z normalnym wariantem genu.

Gen został powiązany z chorobą Crohna i jest wiadomo, że pomaga komórkom identyfikować i reagować na bakterie.

Dr Hardman sugeruje: "Można przypuszczać, że wada myszy dotycząca zdolności do identyfikacji bakterii, oznacza, że nie są w stanie 'zamontować' odpowiedzi odpowiedniego typu". Naukowiec mówi, że wyniki badań są zgodne z ideą, że nasze geny określają mieszankę bakterii na naszej skórze, a to z kolei wpływa m.in. na sposób leczenia ran.

Badacz podsumowuje: "Nasze badania u ludzi i myszy oferują dobry dowód, że mikrobiom skóry ma bezpośredni wpływ na to jak się uzdrawiamy".

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania