Biomateriał nowej generacji

"Hand Injury" by africa / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali biomateriał nowej generacji, który może być wykorzystywany m.in. do opatrunków w medycynie, kosmetologii oraz weterynarii. Materiał uzyskał złoty medal na wystawie innowacji „ARCHIMEDES – 2013” w Moskwie.

Opatrunki mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, mają być stosowane na trudno gojące się rany skórne, szczególnie te zainfekowane gronkowcem złocistym.

Kierownik zespołu mgr. inż. Grzegorz Gorczyca, doktorant w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym twierdzi, że materiał oprócz wykorzystania w opatrunkach wspomagających leczenie ran i blizn, będzie można zastosować w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszeń owadów oraz oparzeń słonecznych, a nawet, jako płatki kosmetyczne.

Biopolimerowy materiał wyróżniają właściwości przeciwutleniające, duża chłonność, zapewnienie wilgotnego środowiska gojenia się rany, pochłanianie zapachów i w porównaniu do innych opatrunków, szybsze hamowanie krwawienia.

Materiał opracowano na bazie polimerów naturalnych – chitozanu, kolagenu i żelatyny, co sprawia, że jego wytwarzanie jest niedrogie.

Podczas targów ARCHIMEDES zostało wystawionych 1000 wynalazków i innowacyjnych technologii z 20 krajów. Polscy wynalazcy i naukowcy otrzymali 15 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale, jak również nagrody specjalne. Nagrody przyznawało międzynarodowe jury.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania