Brudne karty kredytowe i banknoty

portfel freedigitalphotos.net

Zadajmy sobie pytanie: jak często czyścimy, czy nawet dezynfekujemy nasze karty bankomatowe lub kredytowe? Czy w ogóle to robimy? Okazuje się, że w Anglii jedna na dziesięć kart jest skażona bakteriami kałowymi, a także jeden na siedem banknotów. To dużo. Pomimo wysokiego poziomu świadomości społecznej okazuje się, że wiele osób wciąż nie myje rąk zbyt często.

Badanie pod tym kontem przeprowadził dr Ron Cutler z Queen Mary, University of London, wraz z naukowcami z London School of Hygiene & Tropical Medicine. Badanie to pokazało także z jaką łatwością bakterie rozprzestrzeniają się na szerszą skalę.

W badaniu wzięło udział 272 ochotników z Londynu, Brimingham i Liverpoolu. Wszyscy oni wypełnili kwestionariusz, a ich karty, banknoty oraz dłonie zostały oczyszczone z bakterii. Z próbek naukowcy wychodowali kultury bakterii w celu sprawdzenia poziomu zanieczyszczenia. Okazało się, że 91% badanych deklaruje, że myje ręce bo wyjściu z toalety, ale tylko 39% myje je przed posiłkiem.

Na 28% próbek znalezione zostały bakterie, z czego na 26% były to bakterie kałowe. 11% stanowiły w tym próbki z rąk, 8% próbki z kart oraz 6% z banknotów. Ilość bakterii była tak duża, jakby przedmioty na których się znajdowały zostały znalezione w bardzo brudnej toalecie.

Dr Culter komentuje wyniki badań słowami “Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii martwią się infekcjami. Ale często nie widzą związku pomiędzy brudnymi rękoma a infekcjami, aż do momentu, kiedy zachorują. To raczej dziwne z ich strony. Wydaje się im, że mają czyste ręce.”

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania