Złoto w toalecie?

toaleta mężczyzna, by papaija2008/ www.freedigitalphotos.net

Kto by się spodziewał, że ludzkie odchody mogą mieć tak wiele zastosowań? Twój mocz jest doskonałym nawozem i może generować energię elektryczną, natomiast kupa mogłaby zasilać autobusy i być poddana recyklingowi do trwałych bioplastików, oraz w obrzydliwie zdumiewający sposób, nasze odchody mogą być nawet przekształcone w wodę pitną.

Teraz naukowcy uważają, że znaleźli także inny cel wykorzystania kału, który pozwoliłby nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także byłby korzystny dla środowiska, mianowicie chodzi o używanie go jako źródła metali szlachetnych i innych cennych elementów.

Według pracy zaprezentowanej na 249-gim spotkaniu National Meeting & Exposition of the American Chemical Society, ścieki zawierają metale, takie jak złoto i srebro, a także rzadkie składniki, takie jak pallad i wanad, które są używane powszechnie w elektronice i produkcji stopów. Jednak zanim podejmie się przesiewania tego co wpada do toalety, naukowcy muszą jeszcze zidentyfikować wszystkie metale, które zawarte są w kale człowieka i określić ich przydatność oraz sposób w jaki mogą być odzyskane. Jeśli byłoby to wykonalne, w ten sposób można byłoby zmniejszyć ilość szkodliwych metali przedostających się do środowiska wraz z nawozami a także potencjalnie zmniejszyć ich wydobycie w górnictwie.

Źródło: www.iflscience.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania