Centrum naszej Galaktyki pachnie malinami i smakuje jak rum!

Droga Mleczna widziana w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Spitzera/  NASA/JPL-Caltech/S. Stolovy (SSC/Caltech)

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki zapach unosi się w centrum Galaktyki? W zależności od twoich preferencji, odpowiedzią na to pytanie mogą być maliny lub rum.

Brzmi to nieprawdopodobnie, ale tego odkrycia dokonali astronomowie z Max Plank Institute, którzy wykorzystali radioteleskop IRAM (Institute for Radio Astronomy in the Millimeter Range) znajdujący się w Hiszpanii, do zbadania Sagittariusa B2 (Sgr B2), jednego z największych obłoków molekularnych gazu i pyłu w Drodze Mlecznej, który znajduje się w pobliżu centrum Galaktyki. Informacja ta została podana w tamtym czasie w Astrophysics i od tamtej pory potwierdziły ją badania podobnych chmur pyłu.

Wśród związków chemicznych, których obecność została zasygnalizowana, znajdował się mrówczan etylu (C3H6O2), który odpowiada za dominujący aromat malin, jak i zapach rumu.

Arnaud Belloche z instytutu powiedział The Guardian, że mimo wszystko istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę m.in., że mrówczan etylu "zdarza się, że nadaje smak malinom, jednak istnieje wiele innych cząsteczek, które są potrzebne, aby były one wystarczająco malinowe".

Odkrycie jest przypomnieniem tego, że wiele substancji chemicznych, które są dla nas znane jako produkty pochodzące z żywych organizmów, może być wytwarzane w inny sposób, w tym poprzez oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na inne cząsteczki, jak w tym przypadku. Alkohole, w tym etanol, dość często pojawiają się w przestrzeni.

Na Ziemi, mrówczan etylu zwykle jest produkowany w reakcji etanolu z kwasem mrówkowym (podstawowym składnikiem jadu mrówek).

Ambicją astronautów takich jak Belloche, jest znalezienie aminkowasów, elementów składowych życia.
Belloche dodaje, że:
"Trudnością w poszukiwaniu złożonych cząsteczek jest to, że najlepsze źródła astronomiczne zawierają tak wiele różnych cząsteczek, że ich 'odciski palców' nakładają się na siebie i są trudne do rozwikłania"

Źródło: IFLSCIENCE Stephen Luntz

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania