Chroniczne zmęczenie to objaw licznych chorób

zmęczony mężczyzna, by graur codrin/www.freedigitalphotos.net

Gdy pojawia się chroniczne, przewlekłe zmęczenie, to nasz organizm chce nam pokazać, że dzieje się coś niedobrego. W niektórych przypadkach to jedynie sygnał, że powinniśmy nieco zmienić swój styl życia, dietę i bardziej postawić na zdrowie, jednak u wielu osób nieunikniona staje się pomoc lekarza i wdrożenie właściwego, dla danego przypadku leczenia.

Jesteśmy senni, zmęczeni, wycieńczeni fizycznie, nie mamy energii, jesteśmy znużeni, mamy problemy z koncentracją – w taki może banalny sposób nasz organizm mówi nam, że konieczny jest odpoczynek i lekkie wyhamowanie w codziennej pogoni za zbyt krótkim dniem. Ich pojawienie się następuje zwykle w bardzo intensywnych okresach naszego życia, gdy jesteśmy przepracowani, za bardzo się stresujemy. Jego ustąpienie to zwykle moment wyciszenia, odpoczynku, zwolnienia tempa, wyśpimy się i zadbamy o dietę.

W niektórych przypadkach jednak wymienione objawy nie chcą ustąpić przez dłuższy czas, nawet jeśli wprowadzimy do swojej codzienności, pozornie niezbędne zmiany. Wystąpienie takiego chronicznego zmęczenia może świadczyć o groźnej chorobie lub przyczyniać się do jej powstania.

1. Anemia – niedokrwistość. Do jej wykrycia konieczne jest przeprowadzenie badań krwi. W większości przypadku wiąże się z żelazem, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek w organizmie.

2. zespół przewlekłego zmęczenia – schorzenie, którego głównym objawem jest stałe i nieustępujące zmęczenie o nieznanej przyczynie, które nie ustępuje pomimo odpoczynku i trwa powyżej 6 miesięcy.

3. Choroby tarczycy – uczucie ciągłego zmęczenia może również świadczyć o problemach z tarczycą. Zmęczenie wraz z konkretnymi objawami dodatkowymi może być charakterystyczne zarówno dla niedoczynności tarczycy, jak i jej nadczynności. Konieczna jest więc diagnostyka w kierunku tych schorzeń – wystarczy badanie krwi.

4. Niewydolność nerek – jeśli nerki pracują nieprawidłowo, to odbija się to na całym organizmie, jak również na samopoczuciu pacjenta. W celu zweryfikowania czy ich działanie jest właściwe konieczne jest wykonanie badania moczu oraz badań krwi.

5. Cukrzyca – duża ilość glukozy we krwi i zbyt mała ilość insuliny niezbędnej do jej transportu do komórek może sprawiać, że osoby z cukrzycą czują się ospałe, zmęczone, czy osłabione, a wszystko przez to, że komórki nie są zaopatrywane w odpowiednią ilość energii.

6. Nieprawidłowe ciśnienie krwi – chroniczne i nieprzemijające zmęczenie dość powszechnie występuje u osób z niskim ciśnieniem krwi. Wynika to z faktu, iż ich tkanki są zdecydowanie gorzej zaopatrywany w niezbędny do życia tlen.

7. Choroby serca lub płuc – chroniczne zmęczenie pojawia się również przy niewydolności serca, czyli w sytuacji, gdy najważniejszy mięsień pompuje zdecydowanie za mało krwi. Podaje się również, że takie zmęczenie jest jednym z objawów przy POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, gdy dochodzi do zwężenia oskrzeli i niedotlenienia.

8. WZW C – u osób, które zarażą się tą jednostką chorobową, pojawia się ciągłe zmęczenie, osłabienie, jak również trudności w koncentracji.

9. Borelioza – ta choroba odkleszczowa jest trudna w diagnozowaniu, jak i w leczeniu, jednak okazuje się, że nawet 90% pacjentów z tą przypadłością uskarża się na ciągłe zmęczenie.

Jeśli pojawia się u Ciebie ciągłe zmęczenie spróbuj wprowadzić zmiany do swojego dnia – zmień dietę, wprowadź więcej wysiłku fizycznego, pij dużo wody i odpoczywaj – śpij właściwą ilość godzin. Jeśli pomimo takich prób dolegliwości nie będą ustępowały, lub wręcz się nasilą – koniecznie udaj się do lekarza rodzinnego i rozpocznij od wykonania podstawowych badań krwi oraz moczu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania