Zaraźliwe ziewanie a empatia

ziewanie,  by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science ONE dowodzą, że 'zaraźliwość' ziewania zmniejsza się wraz z wiekiem oraz ma niedużo wspólnego z empatią, zmęczeniem czy poziomem energii.

Badania przeprowadzone do tej pory pokazywały, że istnieje związek pomiędzy zaraźliwym ziewaniem a empatią. Jednak wyniki badań naukowców z Duke Center for Human Genome Variation (USA) dowodzą czegoś innego.

Zaraźliwe ziewanie pojawia się, gdy zobaczymy ziewającą osobę oraz w momencie gdy ktoś wspomni o ziewaniu. "Zwykłe" ziewanie jest wynikiem zmęczenia, w przeciwieństwie do tego "zaraźliwego" ziewania. To pierwsze obserwuje się już u płodów, kiedy to drugie obserwuje się nie wcześniej niż w dzieciństwie.

Autorka badania, Elizabeth Cirulli twierdzi, że ich badania sugerują, że to zachowanie (zaraźliwe ziewanie) nie wynika ze zdolności do empatii.

Osoby z autyzmem, czy z schizofrenią są mniej podatne na zaraźliwe ziewanie, mimo, że to zwykłe u nich także występuje.

W badaniu wzięło udział 328 osób. Ich zadanie na początku polegało na wypełnieniu testów analizujących zdolności poznawcze oraz kwestionariusze dotyczące empatii, poziomu energii oraz senności. Następne zadanie polegało na oglądaniu filmu przedstawiającego ziewających ludzi przez czas 3 minut.

Wyniki pokazały, że podatność na takie ziewanie w niewielkim stopniu zależy od czynników zewnętrznych i jest raczej stałą cechą charakterystyczną dla danej osoby, a także że im osoba jest starsza, tym jest mniej podatna na zaraźliwe ziewanie.

Źródło: tech. money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania