Masz stresującą pracę? Szybciej się zestarzejesz!

Ostatnie_badania_nad_lekiem_na_raka_prostaty.jpg

Powszechnie wiadomo, że stres negatywnie wpływa na człowieka i na jego zdrowie. Przez stres cierpi nasz układ immunologiczny, sercowo-naczyniowy i jak wiadomo może też przyczynić się do rozwoju nowotworu w organizmie. Głównym czynnikiem wywołującym stres jest praca, a najnowsze badania pokazują, że im bardziej stresująca, tym bardziej przyśpiesza proces starzenia.

Stres silnie wpływa na komórki DNA zmieniając je bezpowrotnie, co przyczynia się do przyśpieszenia procesu starzenia, a także wystąpienia wszelkich dolegliwości i schorzeń z nim związanych. Badania nad tym przeprowadziła Kirsi Ahola z Finnish Institute of Occupational Health. Badała ona wpływ stresującej pracy na długość telomerów DNA oraz na występujące w nich zmiany. Wyniki badań pokazały, że osoby narażone na znaczny stres w pracy mają znacznie krótsze telomery.

Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach PLoS One. Przedmiotem badań naukowców były leukocyty i to na nich skupili się oni podczas prac nad telomerami. Właśnie podczas trwania badań zauważono, że pracownicy którzy są przemęczeni nadmiernym stresem w pracy mają znacznie krótsze telomery od tych, którzy nie mieli spokojniejszą pracę. Co za tym idzie, zestarzeją się również dużo szybciej niż, gdyby mieli spokojniejsze zajęcie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania