Cierpiący na migrenę bardziej narażeni na depresję

bół głowy, Michal Marcol /  www.freedigitalphotos.net

Nowe duże badania z Kanady stwierdzają, że ludzie, którzy cierpią na migreny są bardziej narażeni na depresję i myśli samobójcze, niż osoby, które ich nie mają.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane z reprezentatywnej liczby ponad 67.000 osób, które brały udział w 2005 roku w Canadian Community Health Survey, gdzie przyglądano się powiązaniom między migreną i depresją dla poszczególnych płci.

Ponad 6000 uczestników poinformowało, że zdiagnozowano u nich migrenę, i zgodnie z wcześniejszymi badaniami, migrena okazała się znacznie częstsza u kobiet (1 na każde 7) niż mężczyzn (1 na 16).

Badacze piszą o swoich ustaleniach w artykule opublikowanym w tym tygodniu w czasopiśmie Depression Research and Treatment.

Badacze piszą, że młodsze osoby cierpiące na migreny są grupą, która ma największe ryzyko wystąpienia depresji.

Profesor Fuller-Thomson mówi, że kobiety cierpiące na migrenę poniżej 30 roku życia, ponad sześć razy częściej miały depresję niż cierpiący na nią po 65 roku życia.

Współautorka badania Meghan Schrumm mówi:
"Nie jesteśmy pewni, dlaczego młodsze osoby z migreną mają tak wysokie prawdopodobieństwo depresji i myśli samobójczych. Może być tak, że młodym ludziom z migrenami jeszcze nie udało się znaleźć odpowiedniego leczenia lub opracowania mechanizmów radzenia sobie ze stresem, w celu zminimalizowania bólu i wpływu tej przewlekłej choroby na resztę życia."

Prof Fuller-Thomson mówi, że ich odkrycia podkreślają potrzebę rutynowych badań przesiewowych i interwencji kierowanych na depresję i samobójstwa, szczególnie w przypadku najbardziej narażonych, cierpiących na migrenę.

Inne badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Neurology odkryły, że migreny mogą trwale zmienić strukturę mózgu i zwiększać ryzyko uszkodzenia mózgu.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania