Stresy z dzieciństwa powodem przybierania na wadze?

pizza, młoda kobieta, by Ambro/www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Social Science & Medicine naukowcy z Michigan State University poinformowali, że do przybierania na wadze u kobiet w większym stopniu przyczyniają się stresy z dzieciństwa niż obecne doświadczenia.

Wyniki badań pokazują także, że w przypadku mężczyzn stresy we wczesnym okresie życia i te przeżywane aktualnie nie są związane z przyrostem masy ciała u mężczyzn.

Naukowcy twierdzą, że otrzymane przez nich wyniki stanowią kolejny dowód na to, że stres sprzed wielu lat
jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do długotrwałego przyrostu masy ciała. Według prof. Hui Liu mechanizmy odpowiedzialne za tycie u mężczyzn i u kobiet są różne.

Badaczka wraz ze współpracownikami przeanalizowała dane zebrane w ramach dużego badania "Americans' Changing Lives' trwającego 15 lat. Obejmowało ono 3617 osób, w tym 2259 kobiet oraz 1358 mężczyzn.

Wyniki pokazały, że panie u których poziom stresu w dzieciństwie był wysoki, przybierały na wadze szybciej niż te kobiety, które w okresie dzieciństwa nie stresowały się tak często.

Mężczyźni obierają inne strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami niż kobiety, kobiety zazwyczaj "zajadają stres", aby odreagować stresujące sytuacje mające miejsce w ich życiu. Według badaczki biologiczne różnice dotyczące skłonności do depresji między obiema płciami mają także pewne znaczenie dla wyjaśnienia tego zjawiska, ponieważ jak wiadomo kobiety bardziej narażone na depresje, a jak wiadomo choroba ta wiąże się z nadmiernym jedzeniem i przyrostem masy ciała.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania