Cukrzyca i jej objawy latem

Zastrzyk

Lato to dla uczniów czas wakacji, a dla pracujących sezon urlopów i wypoczynku po ciężkim roku pracy. Marzy się nam upalna pogoda i beztroski wyjazd, aby zregenerować siły. Wielu z nas podejmuje też dodatkową aktywność fizyczną, wszak umysł wprawdzie potrzebuje wypoczynku, ale mięśnie rozruszania.

Cukrzyca – ogromne obciążenie dla organizmu

Warto pamiętać, że połączenie upału i wysiłku fizycznego stanowi ogromne obciążenie nawet dla zdrowego organizmu. Nie trudno wyobrazić sobie, co dzieje się, jeśli dodatkowo nasze ciało obciążone jest chorobą, o której nie zdajemy sobie sprawy. Do takich chorób należy cukrzyca – choroba metaboliczna, w której organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem i wykorzystywaniem glukozy, wskutek czego wzrasta jej poziom we krwi. W przeważającej części przypadków cukrzyca długo nie daje objawów, powoli uszkadzając różne narządy: serce i naczynia krwionośne, nerki, oczy, nerwy. Kiedy jednak organizm dodatkowo obciążony jest przez upał i wysiłek fizyczny, ta dotąd bezobjawowa choroba może skutecznie popsuć nam urlop.

Jak cukrzyca wpływa na nasz organizm?

Wzmożona potliwość w wysokiej temperaturze, z jednej strony działa pozytywnie, chłodząc nasze ciało, z drugiej jednak może prowadzić do odwodnienia. W stanie hiperglikemii, gdy stężenie glukozy we krwi znacząco rośnie, odczuwamy ogromne pragnienie, oddajemy bardzo dużą ilość moczu i jesteśmy bardzo senni, co zwiększa niedobór wody w organizmie. Znaczne odwodnienie skutkuje tym, że serce zaczyna bić szybciej, ciśnienie tętnicze krwi jest niskie, a nasze osłabienie sprawia, że nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej większej aktywności fizycznej, czy wręcz prowadzi do omdlenia.

Chyba każdy z nas lubi słodycze. Niestety, drobnoustroje również je lubią. Dlatego, szczególnie latem, kiedy bardziej się pocimy, a dodatkowo chorujemy na cukrzycę, łatwiej dochodzi do infekcji grzybiczych skóry, szczególnie w miejscach fałdów skórnych. Gdy chorujemy na cukrzycę, glukoza pojawia się również w moczu. Częściej dochodzi wówczas do infekcji dróg moczowych, które mogą być bardzo uciążliwe i nieprzyjemne.

Kiedy powinniśmy zrobić badania diagnozujące cukrzycę?

Warto więc pomyśleć zawczasu o badaniu w kierunku cukrzycy, szczególnie gdy już pojawiają się jakieś drobne objawy, mogące wskazywać na hiperglikemię (podwyższony poziom glukozy we krwi): zwiększone pragnienie, oddawanie moczu w dużych ilościach, senność, nawracające infekcje dróg moczowych. Ponadto zaleca się badanie przesiewowe u wszystkich ludzi z nadwagą lub otyłością, chorych na nadciśnienie tętnicze, leczących się na choroby serca lub naczyń krwionośnych, mało aktywnych fizycznie, z nieprawidłowymi wynikami gospodarki tłuszczowej czy węglowodanowej w przeszłości oraz gdy w najbliższej rodzinie ktoś choruje na cukrzycę. Badanie przesiewowe zaleca się również wszystkim zdrowym ludziom po 45 roku życia.

Wczesne wykrycie cukrzycy pozwala zapobiec nieodwracalnym następstwom uszkodzenia narządów i zredukować do minimum koszty i uciążliwość leczenia. Przed urlopem zaś, świadomość choroby pozwala się lepiej do niego przygotować, tak by niespodziewane jej wykrycie nie popsuło czasu wypoczynku. W wakacje nie czekajmy do ostatniej chwili. Badanie przesiewowe polega na pobraniu krwi do badań i nie trwa długo. W przypadku jednak wyników niejednoznacznych, potrzebne będzie kolejne pobranie krwi, bądź wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą. Warto więc odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy z naszą gospodarką węglowodanową wszystko jest w porządku, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu przed i tak stresującym przygotowaniem do urlopu.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami serwisu https://medistore.com.pl/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania