Masło, nie takie złe jak myślisz

Butter by phasinphoto/www.freedigitalphotos.net

Metaanaliza przeprowadzona przez zespół naukowy z Tufts University pokazuje, że spożywanie masła nie wiąże się z chorobami sercowo-naczyniowymi, ma mały związek z całkowitą śmiertelnością oraz działa lekko zabezpieczająco w przypadku cukrzycy.

Przeanalizowano 15 badań kohortowych, średnie spożycie masła w poszczególnych badaniach wynosiło od 1/3 do 3,2 porcji dziennie. W analizie przyjęto, że standardowa porcja masła dziennie wynosi 14g (ilości równoważnej jednej łyżeczce masła). Autorzy publikacji, która pojawiła się na łamach czasopisma PLOS ONE twierdzą, że średnie spożycie masła przeważnie nie korelowało w ogóle lub bardzo słabo wiązało się z całkowitą śmiertelnością, chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą.

Ze względu na to, że wiele osób spożywających duże ilości masła, u których dieta i tryb życia są ogólnie gorsze, wyniki badań wydały się dość neutralne. Sugerują bowiem, że masło jest produktem pośrednim, czyli takim który jest zdrowszy niż cukier czy skrobia (np. biały chleb, ziemniaki), ale i gorszym od wielu bogatych w zdrowie tłuszcze margaryn i olejów (np. sojowy, rzepakowy, lniany, czy oliwa z oliwek).

Naukowcy podkreślają zatem, że wyniki ich badań sugerują, że ludzie nie powinni rygorystycznie wystrzegać się masła, ale też nie powinni postrzegać spożywania tego produktu, jako dobrego wyboru dla zdrowia. Jeśli chodzi o potencjał masła w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy, potrzeba dodatkowych badaniach by odkryć związek przyczynowo-skutkowy.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania