Część z uszkodzeń mózgu nie przeszkadza w posiadaniu marzeń sennych.

Opublikowane w ostatnim przeglądzie "Brain" pewne badanie które zostało wykonane przez naukowców z Belgii, USA i Włoch pokazuję iż w przeciwieństwie do chorych w stanie wegetatywnym, które są zupełnie nie świadome, część osób z uszkodzeniem mózgu które jest określane jako będące w stanie minimalnej świadomości cały czas mogą śnić w trakcie spania.

Wśród chorych którzy cierpią z powodu uszkodzenia mózgu które powoduje poważne zakłócenia świadomości specjaliści rozróżniają 2 kategorie. Jedni są określani jako będący w stanie jawy lecz nie odpowiadający lub w stanie wegetacji a drudzy są określani jako osoby w stanie minimalnej świadomości. Osoby z pierwszej grupy nie mają ogólnej świadomości ani siebie ani świata zewnętrznego w trakcie gdy pacjenci z drugiej grupy wciąż mimo uszkodzenia mózgu zachowują w bardzo niestabilny sposób szczątkowa świadomość. Naukowcy poddali 5 osób które odpowiadały pierwszej grupie i 6 osób z drugiej grupy badaniu EEG o wysokiej gęstości. Badania zostały przeprowadzone przez zespół badaczy z Coma Science Group. Stwierdzili oni istnienie bardzo wyraźniej różnicy między pacjentami z obydwu grup. Jak się okazało osoby w stanie wegetacji miały aktywność mózgu w minimalnym stopniu inną dla fazy snu i dla fazy jawy. Natomiast u pacjentów którzy są określani jako będący w minimalnym stopniu świadomości, sen był bliski takiego stanu jaki występuje u zdrowych osób. Można było w nich wyróżnić fazy snu wolne i wyraźny był sen paradoksalny w którym występują marzenia senne.

Badania pokazują iż takie osoby które sa nawet po bardzo ciężkich i poważnych uszkodzeniach mózgu nadal można śnić. Można zatem zakładać że osoby te dysponują pewną formą świadomości samych siebie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania