Depresja i stres może zmniejszyć objętość mózgu

Human_brain_in_a_vat.jpg

Nasz mózg może się skurczyć za sprawą chronicznego stresu lub depresji, a to z kolei może prowadzić do emocjonalnego i poznawczego upośledzenia. Przyczyny takiego stanu rzeczy obnaża zespół naukowców z University of Yale. Okazuje się, że odpowiada za to jeden przełącznik genetyczny…

Przełącznik ten może sprawić, że ludzki mózg straci ważne połączenia synaptyczne. Odkrycie to ukazało się na łamach przeglądu naukowego Nature Medecine. Głównym autorem przeprowadzonego badania jest profesor psychiatrii, neurobiologii i farmakologii - Ronald Duman.

Profesor komentuje wyniki swoich badań „chcieliśmy przetestować hipotezę, która zakłada, że stres powoduje utratę synaps u ludzi. Pokazaliśmy, że obwody neuronowe, normalnie powiązane z emocjami, a także z poznaniem, zostają zniszczone, kiedy jeden pojedynczy czynnik transkrypcji zostaje aktywowany”.

Podczas badania naukowcy badali tkanki mózgowe u osób z depresją oraz bez niej. Na potrzeby prac tkanki zostały podarowane przez bank mózgu. Wyniki pokazały, że pacjenci cierpiący na depresję mieli znacznie niższe poziomy ekspresji genów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania oraz prawidłowej struktury synaps mózgowych.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania