Diagnostyka groźnych chorób dzięki jamie ustnej.

heart.jpg

Nikt chyba nie lubi chodzić do dentysty. Niestety właśnie dlatego że nie lubimy tych wizyt staramy się ich unikać co skutkuje tym że do stomatologa często trafiamy za późno dopiero wtedy gdy nas boli ząb lub wystąpią inne problemy w amie ustnej. Większość osób jest przekonana że jest to jedna jedyna dziedzina jaką zajmuje się dentysta.

W rzeczywistości jednak u tego typu lekarza można zrobić dużo więcej niż tylko nałożyć nową pombę. Badanie dentystyczne pomaga wykryć choroby ogólnoustrojowe również te które są groźne dla naszego zdrowia i życia. Organizm jako jedna całość może pokazywać symptomy różnych chorób nawet w obszarach bardzo oddalonych od ich źródła. Może się zdarzyć że problemy w jamie ustne przenoszą się na inne organy i odwrotnie. Zabiegi stomatologiczne często naruszają ciągłość tkanek w obrębie leczonego zęba, a zdarzyć się może że kiedy dzieje się coś złego, stany zapalne mogą istotnie wpływać nie tylko na okolicę przyzębia. Typowym przykładem takie migracji zakażenia jest np. bakteriemia czyli stan kiedy bakterie przenikają do naszego krwioobiegu np. trakcie ekstrakcji zęba i tą droga docierają do serca. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób które cierpią na wrodzone wady serca, kardiomiopatię przerostowa czy inne choroby układu krwionośnego. Właśnie dlatego tez zawsze należy pamiętać o powiadomieniu stomatologa o swoich chorobach. Również istnieje wiele chorób które dają obawy m.in. w samej jamie ustnej. Czasem nie są one w żaden sposób charakterystyczne lecz są też takie które stanowią wskazanie do bardziej szczegółowej diagnostyki która dokładnie określi chorobę. Krwawiące i obrzmiałe dziąsła mogą być czynnikiem do poddaniem się badaniom w kierunku białaczki, a z kolei białe plami z czerwoną obwódką są symptomami Odry.

Dlatego jeżeli już idziemy w końcu do dentysty warto podejść do leczenia zębów bardziej „dorośle” i nie lekceważyć tego.
Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania